„Żywa lekcja historii”

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro - Ojczyznę."
                                                                                      Jan Paweł II

W związku z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz realizacji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” dniu 22 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Brojcach z klas IV – VIII wzięli udział w „Żywej lekcji historii” zwiedzając Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zwiedzanie rozpoczęli od skansenu morskiego w którym zapoznali się z historią Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej Fala oraz OPR Władysławowo. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali przekazywanych informacji przemieszczając się wąskimi pomieszczeniami i korytarzami na okrętach. Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielali dwaj przemili przewodnicy, byli oficerowie Marynarki Wojennej.

Następnie nasi uczniowie zapoznali się z bogatymi zbiorami zgromadzonymi w Muzeum Oręża Polskiego w dziale „Dzieje oręża polskiego”, prezentującej zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja mundurów żołnierzy polskich z okresu I oraz II wojny światowej.

Na koniec naszej przygody z historią obejrzeliśmy wystawę plenerową na której wystawiono sprzęt pancerny (czołgi, działa samobieżne, działa pancerne) oraz samoloty użytkowane w polskiej armii.

Była to już druga inicjatywa w tym roku szkolnym o charakterze historyczno-patriotycznym po wyjeździe do kina na projekcję filmu pt. „Legiony”. W niedalekiej przyszłości planujemy już kolejne działania historyczno-patriotyczne.

Wycieczkę zorganizował nauczyciel historii pan Leszek Perzanowski przy aktywnej pomocy pani Anety Zalewskiej oraz pana Piotra Lenkiewicza.

Perzanowski Leszek