Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1089904
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Wycieczka do Gdańska w ramach projektu „Wznosimy na wyżyny – Brojce!”

„Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.” – św. Augustyn

W dniach 13-15.05.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Brojcach oraz Szkoły Podstawowej w Dargosławiu uczestniczyli w zorganizowanej w ramach projektu „Wznosimy na wyżyny – Brojce!” wycieczce do Gdańska. Pod opieką pań: Anny Gołach-Rucińskiej, Aliny Zabrockiej, Doroty Kossowskiej, Jolanty Dzięgielewskiej oraz p. Leszka Perzanowskiego otwarci na nowe doświadczenia wyruszyli wczesnym rankiem w podróż.

Czterogodzinna podróż w miłym towarzystwie minęła bardzo szybko. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Malborku zwiedzając Zamek i cofając się do czasów krzyżackich. Uczniowie poznali historię zamku, z którą zapoznał ich przewodnik, obejrzeli wnętrza zamku: kuchnię zamkową, studnię, system dawnego ogrzewania, kościół ze śladami zniszczeń wojennych, refektarz. Następnie przejechaliśmy do Gdańska, gdzie czekała niespodzianka – rejs galeonem „Czarna Perła” na WESTERPLATTE – miejsca symbolu. Po drodze oglądaliśmy wartownie, koszary, promenadę, pomnik Obrońców Westerplatte. Obejrzeliśmy również historyczne fotografie z obrony tej placówki oraz pomnik poświęcony bohaterom Westerplatte, którzy bronili się 7 dni, chociaż - zgodnie z rozkazem - mieli przetrwać tylko 12 godzin.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obejrzeliśmy Wystawę Główną, poznaliśmy okoliczności narodzenia się faszyzmu. Śledziliśmy przebieg wojny nie tylko w Polsce, ale na świecie. Korzystalismy z urządzeń multimedialnych. Wszystkich zachwyciła przedwojenna warszawska ulica ze sklepami, zakładami rzemieślniczymi i kinem. Przygnębiające wrażenie sprawił widok tej samej uliczki po zakończeniu wojny. Mieliśmy wrażenie, że przenosimy się w czasie. Później zwiedzaliśmy Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Dowiedzieliśmy się tam jak powstaje bursztyn, jakie ma właściwości oraz jak odróżnić prawdziwy  bursztyn od sztucznego. Mogliśmy podziwiać niezwykłe okazy bursztynu i piękne przedmioty z  niego wykonane. Następnie zwiedzaliśmy to piękne miasto z przewodnikiem. Miła pani przewodnik rozpoczęła trasę zwiedzania od Głównego Miasta z Drogą Królewską, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Gdańska: Brama Wyżna, Katownia, Złota Brama - reprezentacyjna brama miejska, Ulica Długa z licznymi kamieniczkami, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ , na którym znajduje się Fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Zwiedzili  kościół św. Brygidy, kościół NMP, Pocztę Gdańską.  Pani przewodnik opowiadała nam różne ciekawe historie, które są związane w historią Starówki.

          W ostatnim, trzecim dniu wycieczki po wykwaterowaniu przejechaliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Centrum Nauki EXPERYMENT. Tam poprzez zabawę i przeprowadzane doświadczenia mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy oraz badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Zobaczyliśmy również interaktywne wystawy związane z  optyką, emisją dźwięków, fizyką, zjawiskami przyrodniczymi oraz z ciałem człowieka.

Kolejnym punktem było Oceanarium, podczas którego zwiedzania podziwialiśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Największą atrakcją była rafa koralowa, która zachwyciła różnorodnością barw i bogactwem kształtów jej mieszkańców.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i piękne, majestatyczne statki żeglarskie. I  niestety nadszedł czas, aby wysuszyć w drogę powrotną.

W ciągu tych 3 dni spędziliśmy wspólnie czas oraz  poznaliśmy wiele fascynujących miejsc i faktów. Wycieczka ta ze względu atrakcje i przeżycia oraz szczególną atmosferę na długo pozostanie pamięci wszystkich jej uczestników, gdyż jak twierdzi Mark Twain „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.

Dziękuję wszystkim opiekunom i uczestnikom

                                                 Leszek Perzanowski