„Skok do przeszłości”

W ostatni weekend kwietnia w Szkole Podstawowej w Brojcach odbył się biwak harcerski     5 BDH Żółto – Zieloni. W piątek, późnym popołudniem, harcerze oraz zuchy rozpoczęli zakwaterowanie. Po wspólnych przygotowaniach i apelu odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przygotowane przez druhnę Dominikę oraz druha Mateusza, na których harcerze mogli nie tylko wysłuchać podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się podczas udzielania pierwszej pomocy, ale także przećwiczyć je na dostępnych rekwizytach. Następnie miał miejsce bieg po barwy, zwieńczony wspólnym śpiewem przy ognisku. Piątek zakończył się kolacją i wymianą myśli.

Wraz z nastaniem soboty pojawiła się nowa energia, by aktywnie i twórczo spędzić kolejny dzień biwaku, pomimo deszczowej pogody. Po pobudce, wszyscy zasiedli do śniadaniowego stołu. Potem, czas został wypełniony rozmową o naszych zainteresowaniach, stopniach i sprawnościach harcerskich. Przygotowane przez harcerzy gry planszowe, taneczne, artystyczne zapewniły wszystkim dobrą zabawę i nastrój. Odwiedziła nas również druhna Marysia, której pomogliśmy w realizacji zadania z karty próby na naramiennik wędrowniczy. Odbyły się także śpiewanki. Po tej dawce ruchu i wysiłku artystycznego, zjedliśmy obiad, aby nabrać sił na udział w dalszych grach i pląsach. Sobotni wieczór został zakończony kolacją, rozpisaniem prób na stopnie harcerskie oraz świeczowiskiem, w trakcie którego harcerze wysłuchali pogadanki o szkodliwości picia napojów energetycznych. Niedziela była czasem podsumowania biwaku. Po apelu, śniadaniu i porządkach pożegnaliśmy się naładowani pozytywną energią.

dh Dorota Kossowska, dh Joanna Zarzycka