Turniej Gromad i Drużyn Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP o tytuł „Złotego Słoneczka” i „Złotej Lilijki”

Brojecka drużyna przystapiła do Turnieju Gromad i Drużyn Zachodniopomorskiej ZHP. Uczestnikami Turnieju mogą być podstawowe jednostki Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Zachodniopomorskiej, tj. gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie, wędrownicze, kluby i kręgi działające zgodnie z metodyką wędrowniczą. Nasi harcerze przygotowują materiały do zadań.Tematyka zadań turniejowych została oparta o główne kierunki programowe ZHP.

Zadania obowiązkowe zawierają następujące kierunki programowe:

- harcerstwo w ruchu,

- braterstwo,

- radosny patriotyzm.

Zadania punktowane dodatkowo reprezentują następujące kierunki programowe:

- ciekawość świata,

- aktywni obywatele,

- sprawności na całe życie.

Wykonanie zadań oceniane będzie przez zespół oceniający w ramach każdego z pionów metodycznych.

Zwycięskie Drużyny otrzymują tytuł Najlepszej Drużyny Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w swojej kategorii metodycznej wraz z odznaką „Złotej Lilijki”  oraz voucher na zakup sprzętu harcerskiego lub turystycznego w wysokości 1000 zł.

5 BDH „Żółto – Zieloni” rozpoczęła uczestnictwo w trurnieju  zadaniem: „ RADOSNY PATRIOTYZM”:

OSOBA - W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości 06 listopada 2018 roku nasza drużyna brała udział w pokazie historycznym przygotowanym przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Marszałek Józef Piłsudski zaprezentował nam obok treści patriotycznych wraz z  adiutantem Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim przedstawili fakty historyczne, trudną drogę do polskiej niepodległości oraz zaprezentowali umundurowanie i broń z tego okresu.

MIEJSCE - W sobotę 10 listopada br. we wskazanym miejscu za Szkołą Podstawową w Brojcach o godzinie 11.30 rozpalony został OGIEŃ NIEPODLEGŁEJ. W ten sposób przeddzień Święta Niepodległości harcerze oraz mieszkańcy naszej małej społeczności uczcili 100- lecie Niepodległej Polski. Spotkanie przy ognisku połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych zgromadziło wokół ogniska ludzi wielu pokoleń.

ZABYTEK -  Kiełpinko – pozostałości po dawnej osadzie położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Brojce, znajdujące się dwa kilometry na północ od Kiełpina. Obecnie znajdują się tam tylko zabytkowe fundamenty budynków oraz zdziczałe sady. Potocznie nazwa tej miejscowości wśród obecnych mieszkańców Kiełpina nosi nazwę „Kiełpinek”.

ODKRYCIE - Podczas II Płotowskiego Rajdu odbyła się gra terenowa. Nasza drużyna wykonywała zadania oparte o jedną z płotowskich legend oraz związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Pokonywaliśmy trudności i własne słabości. Jako jedyna drużyna odkryliśmy punkt, na którym musieliśmy nagrać filmik dotyczący ogłoszenia niepodległości przez Polskę na jednej z warszawskich ulic.

PRZEDMIOT - Mamy Niepodległą! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana przez  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku od 2013 roku. Polega na wysyłaniu do bliskich i znajomych bezpłatnych kartek okolicznościowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzięki zaangażowaniu 5 BDH „Żółto – Zieloni” także uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć akcji.

dh Julia Zarzycka, dh Klaudia Kopeć, dh Joanna Zarzycka