ZADANIE 5 (od 8 do 15 października)

KLASA IV a, b

Zając biegnie 35 razy szybciej niż żółw, który

na przebycie trasy wyścigu potrzebuje

2 godziny i 20 minut. Ile minut wcześniej musi wystartować żółw, aby obaj przybiegli

do mety razem?

KLASA V a, b

Z odpadów produkcyjnych potrzebnych do zrobienia

5 kostek brukowych jesteśmy w stanie zrobić jeszcze jedną kostkę. Ile kostek brukowych zrobimy

z odpadków powstałych z 500 kostek?

KLASA VI

W firmie pracującej od poniedziałku do piątku jest

3 kierowników. Jak to zazwyczaj bywa, nie przychodzą oni codziennie do pracy. Pierwszy przychodzi co 3 dni, drugi co 4 dni, a trzeci co 5 dni (włącznie z sobotami i niedzielami). Żeby zrobić zebranie potrzeba ich trzech jednocześnie. Skoro dzisiaj jest 1 lipca (środa) i wszyscy kierownicy przyszli do pracy, to kiedy będzie mogło odbyć się następne zebranie (w dzień roboczy)?

KLASA VII

Czy możliwe jest podzielić 60 zł między sześciu synów w taki sposób, by najstarszy syn dostał najwięcej pieniędzy, a kolejni synowie dostawali o 1 zł mniej od poprzedniego i tak aż do najmłodszego?

KLASA VIII

Do ponumerowania wszystkich stron encyklopedii użyto 6869 cyfr. Ile stron liczy ta encyklopedia?

KLASA III gimnazjum

Mamy w pudełku kulki w kolorze czerwonym, niebieskim i białym. Dokładnie trzy z tych wszystkich kulek nie są czerwone, cztery nie są niebieskie, a pięć nie jest białych. Ile jest więc tych kulek?