Wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w ramach projektu „Wznosimy na wyżyny- Brojce!”.

W dniu 24 września 2018 roku 40 uczniów Szkoły Podstawowej w Brojcach oraz Szkoły Podstawowej w Dargosławiu uczestniczyło w wycieczce do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. MRU to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 kmSystem umocnień został stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy

Uczniowie zapoznali się z historią powstania w tej części Europy największych fortyfikacji obronnych. Zwiedzanie poprzedziło przekazanie przez przewodnika podstawowych informacji w sali muzealnej. Następnie przystąpili do zwiedzania podziemnej części fortyfikacji, schodząc 33 metry w dół pod ziemię. Osią podziemi jest korytarz główny (Główna Droga Ruchu) biegnący wzdłuż linii północ-południe. Od niego odchodzą w różnych kierunkach liczne korytarze boczne, prowadzące do tzw. obiektów. Z nich betonowe schody wiodą do naziemnej części obiektu - bunkra ("Panzerwerk"). Potężne bunkry wyposażone były w stalowe kopuły bojowe o grubości ścian ok. 25 cm, w których ulokowano stanowiska karabinów maszynowych. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się przejażdżka ręczną drezyną. Po przebyciu 1,5 km tunelami uczestnicy wyszli na powierzchnię po schodach z 30 metrowej sztolni i powrócili do autokaru przebywając drogę powrotna po „zębach smoka”.

Ogromne wrażenie wywarły  pola żelbetowych brył bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów,  "zębów smoka" - zapór przeciwczołgowych. Pomimo niekorzystnej aury ucieczkę uczniowie uznali za interesującą.

Opiekunami podczas wycieczki były p. Anna Gołach-Rucińska, p. Iwona Prus, p. Katarzyna Wiśniewska Katarzyna, p. Justyna Wośko-Dziamska Justyna.

Wycieczkę zorganizował p. Leszek Perzanowski i p. Anna Gołach-Rucińska

Leszek Perzanowski