PASOWANIE NA CZYTELNIKA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,

UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,

ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,

KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.

WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK

BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.

OBOWIĄZKI CZYTELNIKA

TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

14 marca 2018 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy IV a i IV b, uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego, prowadzonego przez p. J. Grabowską. Uczniowie wysłuchali wiersze Jana Brzechwy „Na straganie", „Małpa”, „Koziołeczek”, „Psie smutki”, „Samochwała”, odpowiadali na bajkowe zagadki. Od pani Iwony Prus, szkolnej bibliotekarki dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece. Poznali zbiory naszej biblioteki, zasady udostępniania księgozbioru. Dowiedzieli się, co zrobić, gdy książka zginie lub się zniszczy. Aktorzy z kółka teatralnego przedstawili prośby książek:

Nie jedzcie podczas czytania, bo nas poplamicie!

Nie zwijajcie nas w rulon!

Nie rysujcie po naszych kartkach!

Nie zaginajcie nam rogów!

Przy czytaniu używajcie zakładek!

Nie wyrywajcie nam kartek!

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Janina Perzanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brojcach, ogromnym ołówkiem dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Po pasowaniu każdy mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę. O tym uroczystym wydarzeniu będzie im przypominał pamiątkowy dyplom.

Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki (z fundacji Cała Polska czyta dzieciom) i pamiątkowe długopisy wraz z listem do Rodziców od pani bibliotekarki. W klasie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, do zeszytów wkleili tekst przyrzeczenia i prośby książek.

Całą uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy I, pani Maria Suda, która gorąco dziękuje za współpracę przy przygotowaniu pasowania, a dzieciom życzy wspaniałych chwil spędzonych z książką.

M. Kozłowska