Tłusty czwartek

Dziś 8 lutego w ostatni czwartek przed wielkim postem, znanym także jako zapusty uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Brojcach Filia w Dargosławiu wraz z wychowawcą Panią Anną Gołach - Rucińską świętowali tradycyjnie „Tłusty czwartek”.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Trzymając się tradycji i owego przesądu rodzice uczniów klasy V przygotowali dla swoich pociech wypieki poczynając od pysznych pączków z nadzieniem toffi, przez serowe kulki, wianuszki z kolorowym lukrem, a na faworkach (chruścikach) kończąc. Te wszystkie słodkości z sokami i przy herbacie czekały na uczniów podczas zajęć z wychowawcą, była to ciekawa lekcja tradycji połączona ze słodką ucztą. Wierząc w stary przesąd rodzice zadbali, aby ich pociechom ( uczniom klasy V) i ich wychowawczyni wiodło się jak najlepiej.

Anna Gołach - Rucińska