Cicho, coraz ciszej

W związku z narastającym hałasem, który permanentnie towarzyszy społeczności szkolnejw ramach realizowanego projektu Bezpieczna+ został zorganizowany w szkole kącik ciszy. Hałas, który stale towarzyszy społeczności szkolnej często powoduje, że kilku godzinach lekcyjnych spędzonych w szkole uczniowie uskarżą się na złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, czy senność. Szczególne jego nasilenie obserwuje się na przerwach, na których uczniowie próbują odpocząć po odbytej lekcji i przygotować się do następnej. Uczniowie po wyjściu z sal lekcyjnych skaczą, biegają, a tej "dziecięcej relaksacji" zawsze towarzyszą krzyki, piski i tupot nóg. Oczywiście takie głośne sposoby spędzania wolnych chwil nie są obojętne dla naszego  zdrowia.  Przerwa szkolna poza hałasem stwarza również inne zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów. Uczniowie słysząc sygnał dzwonka pomimo, że znają szkolny regulamin organizują nie zawsze bezpieczne zabawy oraz nie   zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych.

Mając świadomość tego, że spokój i cisza mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka, sposobu i jakości uczenia się oraz skuteczności oddziaływań nauczycieli zorganizowano kącik ciszy. Uczniowie będą mogli tu odpocząć, poczytać lub przygotować się do kolejnych zajęć.

Celem realizacji projektu jest eliminowanie nadmiernego hałasu podczas przerw, uświadomienie negatywnego wpływu hałasu na zdrowie, wskazanie właściwych wzorców zachowań, zwracanie szczególnej uwagi na zachowanie uczniów podczas przerw oraz zmniejszenie zachowań agresywnych.

Leszek Perzanowski