OGÓLNOPOLSKI PROJEKT KATECHETYCZNY „W DOMU, W PRZEDSZKOLU, W SZKOLE Z BOGIEM”

Uczniowie klas I – VI Szkoły Podstawowej w Brojcach w roku szkolnym 2023/2024 pod kierunkiem pani Justyny Wośko – Dziamskiej biorą udział w III. edycji ogólnopolskiego projektu katechetycznego „W DOMU, W PRZEDSZKOLU, W SZKOLE Z BOGIEM”.

Autorzy i koordynatorzy projektu ogólnopolskiego:

Justyna Domagała - katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach

Monika Śliwińska-Szostak - katechetka w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kielcach oraz w Szkole Podstawowej w Brzechowie

Elżbieta Wiącek - katechetka w Szkole Podstawowej w Hucie Nowej

Opiekun merytoryczny i współorganizator:

Ks. dr Paweł Ścisłowicz -Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową katechezy kościoła katolickiego w Polsce, Podstawę Programową kształcenia ogólnego, jak również kierunki realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2023/2024.

Cele ogólne:

1. Odkrywanie tajemnicy osobowego Boga objawiającego ludziom swoją miłość.

2. Ukazanie Jezusa Chrystusa-Syna Bożego zrodzonego z Maryi.

3. Wprowadzenie w historię zbawienia oraz jej aktualizacja w roku liturgicznym i życiu człowieka.

4. Kształtowanie miłości do Boga i opartej na niej relacji z ludźmi.

5. Pogłębienie rozumienia znaczenia sakramentów świętych dla życia chrześcijanina.

6. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

7. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów słabych sprawności w czynieniu dobra.

Cele szczegółowe:

– Wprowadzanie w historię zbawienia oraz jej aktualizacja w roku liturgicznym i życiu człowieka.

– Ukazanie Boga objawiającego swoją miłość do ludzi poprzez stworzenie i odkupienie, nauka modlitwy rozmowy z Bogiem i tworzenia z Nim własnej relacji.

– Zapoznanie z Osobą Jezusa Chrystusa, który przychodzi do ludzi, naucza, uświęca i zbawia. – Pomoc w odkrywaniu Pisma Świętego jako słowa skierowanego do ludzi.

– Ukazanie roli Maryi w dziele zbawienia oraz kształtowanie postawy miłości i wdzięczności do Niej.

– Ukazanie świętych jako przyjaciół naszych i Pana Boga.

– Zapoznanie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych.

– Wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm.

– Kształtowanie empatii i szacunku wobec innych.

– Kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku.

– Kształtowanie hierarchii wartości w oparciu o Boże Objawienie.

– Współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki

Justyna Wośko – Dziamska