Innowacja „W bajkowym świecie. Bajki – malowanki”

W drugim półroczu roku szkolnego 2022/23 w naszej szkole rozpoczęto realizację kolejnej innowacji pedagogicznej „W bajkowym świecie. Bajki – malowanki”.  Ma ona na celu pomóc dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów emocjonalno – społecznych. Autorkami tej innowacji są Jolanta Dzięgielewska i Patrycja Kanarek. W programie uczestniczy klasa I a oraz kilkoro uczniów klas 1-3 (indywidualnie).

Realizacja zadań rozpoczęła się od lutego 2023 r. i potrwa do czerwca 2023 r.

Celem innowacji jest wypracowanie przez dzieci własnych sposobów i umiejętności  radzenia sobie z takimi emocjami jak smutek, strach, zazdrość, złość, osobowości dzieci, budzenie kreatywności i wyobraźni, kształtowanie nawyku słuchania i opowiadania, nauka szacunku do książek, wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, budowanie pozytywnego obrazu siebie i świata, rozwijanie orientacji przestrzennej, stymulacja zmysłu słuchu, obustronna koordynacja (współpraca obu stron ciała), usprawnianie motoryki małej, ćwiczenia spostrzegawczości.

Metody pracy: problemowe, praktyczne, poszukujące, aktywizujące, eksponujące.

Formy pracy: grupowa, indywidualna.

Podczas zajęć odbędzie się czytanie bajek terapeutycznych oraz zabawy z wykorzystaniem gier terapeutycznych, nauka wierszy, tworzenie prac plastycznych. Dzieci wykonają prace plastyczne różnymi technikami wykorzystując swój potencjał twórczy.

Jolanta Dzięgielewska

Patrycja Kanarek