OGÓLNOPOLSKI PROJEKT KATECHETYCZNY „W DOMU, W PRZEDSZKOLU, W SZKOLE Z BOGIEM”

Uczniowie klas I – V Szkoły Podstawowej w Brojcach w roku szkolnym 2022/2023 pod kierunkiem pani Justyna Wośko – Dziamskiej biorą udział w II edycji ogólnopolskiego projektu katechetycznego „W DOMU, W PRZEDSZKOLU, W SZKOLE Z BOGIEM”.

Autorzy i koordynatorzy projektu ogólnopolskiego:

Justyna Domagała-katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach

Monika Śliwińska-Szostak-katechetka w Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu  oraz w Szkole Podstawowej w Brzechowie

Elżbieta Wiącek-katechetka w Szkole Podstawowej w Hucie Nowej

Opiekun merytoryczny i współorganizator:

Ks. dr Karol Zegan-Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową katechezy kościoła katolickiego w Polsce,  Podstawę Programową kształcenia ogólnego jak również  kierunki realizacji  polityki oświatowej na rok szkolny 2022/2023.

Cele ogólne:

1. Odkrywanie tajemnicy osobowego Boga objawiającego ludziom swoją miłość.

2. Ukazanie Jezusa Chrystusa-Syna Bożego zrodzonego z Maryi.

3. Zapoznanie z najważniejszymi wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa świętowanymi w roku liturgicznym.

4. Kształtowanie miłości do Boga i opartej na niej relacji z ludźmi.

5. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka.

6. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

7. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych naprawdę, piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

Cele szczegółowe:

- Poznanie i świętowanie wydarzeń zbawczych w rodzinie i wspólnocie Kościoła.

– Ukazanie Boga objawiającego swoją miłość do ludzi poprzez stworzenie i odkupienie, nauka modlitwy-rozmowy z Bogiem i tworzenia z Nim własnej relacji.

– Zapoznanie z Osobą Jezusa Chrystusa, który przychodzi do ludzi, naucza, uświęca i zbawia.

– Pomoc w odkrywaniu Pisma Świętego jako słowa skierowanego do ludzi.

– Ukazanie roli Maryi w dziele zbawienia oraz kształtowanie postawy miłości i wdzięczności do Niej.

– Ukazanie świętych jako przyjaciół naszych i Pana Boga.

– Zapoznanie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych.

-Wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm

-Kształtowanie empatii i szacunku wobec innych.

-Kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku.

-Zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie.

- Współpraca z rodzicami, włączenie się do aktywnych działań na rzecz placówki.

Justyna Wośko – Dziamska