Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1089010
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Szkoła Podstawowa w Brojcach

„Mów poprawnie, przy użyciu najmniejszej liczby słów, ale zawsze wyraźnie, ponieważ celem wypowiedzi nie jest ostentacja, a żeby ludzie cię rozumieli”.

 William Penn

Świętuj z nami…Polakami

Międzynarodowy

Dzień Języka Ojczystego

Szkoła Podstawowa w Brojcach

       21 lutego na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,  który został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO − Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Wszyscy, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tym święcie, powinni wiedzieć, że jego data nie jest przypadkowa.

  Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

  Ustanowienie tego święta ma na celu przypomnienie wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbanie o jego przetrwanie. W tym dniu mówi się o bogactwie i różnorodności językowej świata, a także zwraca się uwagę na dużą liczbę języków ginących oraz zagrożonych wyginięciem.

Ciekawostki:

-    na świecie istnieje około 7 tysięcy języków, ale połowa z nich jest zagrożona  wyginięciem. Co 2 tygodnie znika bezpowrotnie jeden język;

-     najczęściej używane języki na świecie to: chiński (mandaryński), angielski, hiszpański, hindi, arabski;

-     do najtrudniejszych języków zalicza się języki: islandzki, nawaho, baskijski, fiński, węgierski, polski, koreański, japoński. Język polski jest uznawany za język trudny  do nauczenia ze względu na wymowę i odmianę wyrazów;

-    jeden z najdłuższych wyrazów w języku polskim składa się aż z 65 liter. Ten wyraz to:

ponadtysiącdziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcioipółkilometrowy.

-    w języku polskim niektóre wyrazy są złożone tylko z liter polskich. Przykładem  takiego wyrazu jest żółć.

                                                   (Ciekawostki ze strony Wydawnictwa WSiP)

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są niezwykłą okazją, by zadbać troszkę inaczej o nasz język.  A zadbać możemy wszyscy… Bez wyjątku…- od tego dnia pracujmy nad sobą, częściej niż zwykle sięgajmy częściej do czytania, bo każdy z nas wie, że słowo i literatura kształtują  język.

W otaczającej nas szarej, zaskakującej i trudnej codzienności, nie sposób ustrzec się

 od wszechobecnych zapożyczeń, kolokwializmów i wulgaryzmów.

Język polski jest skarbnicą naszej narodowej historii, kultury i doświadczeń oraz tego,

co najbardziej ważne i bezcenne.

  Nasze szkolno –językowe zmagania potraktowaliśmy jak niecodzienną przygodę, a uczniowie od klasy I do VIII uczcili święto języka polskiego, podejmując szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Klasy I-III wykonywały zadania dostosowane do ich poziomu. Były rebusy, diagramy, przysłowia, uzupełnianie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, wykonanie „drzewa ortograficznego”. W zabawach wykorzystaliśmy także quiz edukacyjny sprawdzający i utrwalający wiedzę oraz umiejętności  uczniów z zakresu edukacji polonistycznej „Ćwiczenie czyni mistrza”. Zwycięzcy quizu zostali nagrodzeni dobrymi ocenami.

 W klasach IV-VIII zmagaliśmy się z łamańcami językowymi, które znamy nie od dzisiaj, ale chętnie odczytujemy. Poprzez taką formę rozrywki stworzyliśmy zabawną atmosferę, bo jak się okazało, wcale nie jest to takie proste, choć znamy już doskonale wszystkie litery alfabetu.

Nasze panie nauczycielki – p. Dorota Kosmowska i p. Agnieszka Fudała – na podstawie materiałów online ( krótkich i zabawnych filmików)  przeprowadziły  rozmowy na temat historii naszego języka oraz jego rozwoju w poszczególnych okresach. Oprócz ciekawostek językowych, podjęliśmy działania pod hasłem: Kaligrafia…nie jest nam obca…My też potrafimy pięknie i czytelnie pisać – konkurs plastyczno –kaligraficzny na ocenę. Przykład 1: O mowo polska, ty ziele rodzime, ... Przykład 2: Jakie rozkosze, jakie rozkosze ! Umieć wypisać słowo po słowie.

 Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w uczczenie święta języka ojczystego– dziękujemy… Na zakończenie artykułu pragniemy przytoczyć słowa Stanisława Wyspiańskiego, aby jeszcze raz podkreślić wartość edukacji językowej, która odgrywa ogromne znaczenie dla obecnego i dalszego rozwoju dziedzictwa kulturowego naszej ludzkości.      

                        O mowo polska, ty ziele rodzime,

Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona,(...)

O mowo polska, ty czujny odzewie

serdecznych żalów, utrwalony w śpiewie!

                                                                                           M. Kozłowska, A. Fudała