Dzień Piernika w grupie Biedronki

„Piernikowy świat jest piękny i pełen cudownych aromatów”

Czy można wyobrazić sobie święta w Polsce bez zapachu piernika ? Odpowiedź jest oczywista, te brązowe, aromatyczne ciastka stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Piernik to ciasto pochodzące z nadbałtyckich miast niemieckich. Kilkaset lat temu były to wypieki, które nie były dostępne dla wszystkich, gdyż do ich produkcji używało się drogich przypraw: cynamonu, goździków, gałki muszkatałowej. Dzięki temu, że są dość trwałe i łatwe do przechowywania trafiły także do Polski - do Gdańska i Torunia. Pierwsze wzmianki pochodzą z około 1380 roku i podają, że piekarz, nazwiskiem Nicolas Czan oprócz chleba wypiekał te korzenne ciasteczka. Dziś są popularnym wypiekiem, a nasze przeszkolaki postanowiły zabawić się w prawdziwego cukiernika.

Dnia 15 grudnia grupa Biedronki świętowała „Dzień Piernika”. Mamy upiekły pyszne i pachnące pierniki, a dzieci ozdabiały je kolorowymi lukrami i posypkami. Jak na prawdziwych cukierników przystało, każdy spróbował wyrobu, czy na pewno jest smaczny. Po sali unosił się wspaniały zapach, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Oczywiście trudno było się oprzeć kolorowym posypkom, cukiereczkom, słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki... Zabawa była doskonała szczególnie, że Pani dyrektor Janina Perzanowska jak zwykle nie zawiodła i tradycyjnie, jak co roku uczestniczyła w naszym święcie.

Wołczak Ewa