Tydzień Kodowania w Szkole Podstawowej w Brojcach

CodeWeek2021 zakończony – Polska znów na podium!

Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się 14 900 wydarzeń, co na ten moment daje nam 3. miejsce na podium. To świetny wynik!

Za nami niezwykle inspirujące i kreatywne dwa tygodnie. Kodowały duże miasta i małe miejscowości. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności, Polska umocniła pozycję europejskiego lidera kodowania.

CodeWeek 2021

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

W tym roku CodeWeek trwał od 9 do 24 października. Mamy jednak dobrą informację dla spóźnialskich i wszystkich, którym programowania jest ciągle jeszcze mało. Oficjalne wyniki CodeWeek pojawią się na początku 2022 roku - teraz czas na Wasze sprawozdania, a jeśli dotąd nie zdążyliście jeszcze zorganizować inicjatywy, możecie to zrobić do 31 grudnia!

Uczestnicy CodeWeek2021 - jak co roku - mieli do wyboru dwa rodzaje zaangażowania w Europejski Tydzień Kodowania - mogli uczestniczyć w przygotowanych przez biuro CodeWeek i partnerów ogólnodostępnych webinarach, a także – i do tego przede wszystkim byli zachęcani – zorganizować własną inicjatywę z nauką kodowania.

Wszystkim partnerom dziękujemy za zaangażowanie i ogromną kreatywność w przygotowywaniu spotkań i materiałów. Gdyby nie Wasz zapał, doświadczenie i kompetencje, nie byłoby CodeWeek w takiej formule jak obecnie! Szczególnie podziękowania należą się koordynatorom programu Uczymy Dzieci Programować – Annie Świć i Rafałowi Mitkowskiemu, dzięki których pracy, w tym roku na mapę zgłoszona została prawie połowa wydarzeń (ponad 6600 inicjatyw #UczymyDzieciProgramować).

Polska europejskim liderem

Liczba wydarzeń organizowanych w Polsce a związanych z nauką programowania rośnie z roku na rok. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń. W 2019 r. na mapie CodeWeek pojawiło się 15 139 zgłoszeń a w 2020 ponad 20 000! Dało to nam pierwsze miejsce w europejskiej rywalizacji.

Także uczniowie Naszej szkoły brali aktywny udział w Tygodniu Kodowania. Uczniowie od klasy IV do klasy VIII na lekcjach informatyki mieli możliwość zdobycia umiejętności kodowania wykorzystując strony internetowe przygotowane przez nauczyciela informatyki. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku po raz piąty braliśmy udział podczas CodeWeek2021 było nas 95.

Do zobaczenia podczas #CodeWeek2022

Leszek Perzanowski