„Wielkopolska w walce o niepodległość”

Szkoła Podstawowa w Brojcach w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do realizacji projektu organizowanego przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Poznaniu.

„Wielkopolska w walce o niepodległość” to program realizowany przez Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych przy wsparciu ENEA S.A. Powstał dzięki partnerstwu merytorycznemu z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz współpracy z Kuratorami Oświaty – Zachodniopomorskim i Wielkopolskim. Bierze w nim udział po 60 szkół z obu województw. W projekcie przewidziane są warsztaty metodyczne dla nauczycieli, przeprowadzenie lekcji multimedialnych w szkołach i prezentacja towarzyszących im wystaw oraz związany z treścią zajęć konkurs dla uczniów „Z Wielkopolski do wolnej Polski”.

Powstanie Wielkopolskie to największe z polskich powstań narodowych zakończonych zwycięstwem. Wyzwolenie prawie całego terenu Wielkopolski spod władzy Niemiec w 1919 roku do dzisiaj krzepi i inspiruje. Celem programu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat powstania, rozbudzanie w młodzieży pasji do historii oraz poczucia dumy z miejsca pochodzenia. Projekt przybliża także inspirujące postawy i wartości, które – choć są dziedzictwem przeszłości – stanowią wciąż istotny punkt odniesienia do teraźniejszości.

Wskazane treści edukacyjno-wychowawcze są opracowane w atrakcyjnych formach umożliwiających przeprowadzenie angażujących zajęć. W trakcie lekcji multimedialnej „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919” uczniowie między innymi oglądali film edukacyjny i prezentację, a także otrzymali bogato ilustrowane minipodręczniki oraz pamiątkowe znaczki.

Patronat Honorowy nad projektem objęła Zachodniopomorska Kurator Oświaty p. Magdalena Zarębska-Kulesza.

W naszej szkole uczniowie klas siódmych wzięli udział w omawianym projekcie, biorąc udział w projekcji filmu oraz przystępując do rozwiązania testu. Najlepszy wyniki uzyskali:

Wojciech Bodnar klasa VII b

Hanna Kościelna klasa VII b

Aleksandra Nowak klasa VII b

Filip Jędrzejczak klasa VII b

Matylda Pilarska klasa VII b

Kornel Tomicki klasa VII b

Bartosz Pryba klasa VII a

Nikola Nowak klasa VII a

Adam Wołczak klasa VII b

Szymon Więckowicz klasa VII b

Wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników.

Leszek Perzanowski