Dzień Życzliwości

„Życzliwość” to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i jest gotów działać, aby innym było lepiej - Wielki Słownik Języka Polskiego. 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Pandemia wirusa jest szczególnie trudnym czasem, który wiąże się z lękiem, podejrzliwościami, obostrzeniami sanitarnymi, izolacją czy kwarantanną. Potrzeba pośród nas zwyczajnych ludzkich odruchów, jakimi jest empatia, zauważenie bliźniego i jego potrzeb, a w związku z tym okazania mu pomocy.
Aby być życzliwym, dobrym nie trzeba wielkich akcji charytatywnych – wystarczy być dobrym na co dzień, a nie od święta. Okazujmy sobie te gesty życzliwości bo one są miarą naszego człowieczeństwa szczególnie w czasie epidemii.

Joanna Zarzycka