Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w dniu 10 października każdego roku. Ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, która postanowiła zwrócić uwagę na problematykę zdrowia psychicznego.
Główne cele Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, zwiększanie świadomości społecznej odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz zdrowia psychicznego.

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:

• dbania o zdrowie psychiczne,
  • przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
  • potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
  • potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
  • promocję zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne
„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”

Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by zadbać o swoją kondycję psychiczną i poprawić samopoczucie:

• ·       Śmiej się
  • ·       Jedz zdrowo
  • Korzystaj ze światła słonecznego
  • ·       Ruszaj się
  • ·       Odpoczywaj
  • ·       Rozwijaj swoje zainteresowania
  • Dbaj o przyjaźń i znajomości
  • ·       Dbaj o relacje z innymi ludźmi
  • Szukaj pomocy

Pamiętaj z każdej sytuacji jest wyjście, kiedy nie radzisz sobie sam szukaj wsparcia u rodziców, wychowawcy, pedagoga szkolnego.

Joanna Zarzycka