Nowoczesne metody nauczania

W obecnej erze postępu technologicznego nie może być mowy o skutecznej edukacji bez zaangażowania nowych technologii. Szkoła Podstawowa w Brojcach stawia na nowoczesne metody nauczania już od dzieci w oddziałach przedszkolnych. W każdej sali lekcyjnej zainstalowana jest tablica interaktywna oraz komputer z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Nauczyciele bardzo często korzystają z nowoczesnych narzędzi do prowadzenia lekcji.

Tablica interaktywna wykorzystywana podczas lekcji jest wszechstronnym narzędziem wspomagającym proces edukacyjny. Praca z tablicą interaktywną pozwalana:

• uruchomienie dowolnego programu edukacyjnego, encyklopedii, słownika multimedialnego, lub wybranej strony internetowej i nanoszenie na nich własnych notatek,
  • uruchomienie podręczniki multimedialnego,
  • wyświetlenie dowolnego tła potrzebnego w czasie lekcji (np.: tło w kratkę, układ współrzędnych, pięciolinia itp.) i pisanie po nim,
  • wyświetlenie dowolnej ilustracji, zdjęcia, animacji oraz filmu i nanoszenie notatek,
  • rozwiązywanie testów online,
  • wzbogacenie zajęć o ćwiczenia interaktywne,
  • wykorzystanie narzędzi internetowych do przeprowadzania quizów i zagadek,
  • wcześniejsze przygotowanie na potrzeby zajęć z uczniami schematów, tabel, wykresów, rysunków, treści zadań czy interaktywnych ćwiczeń, co znacznie oszczędzi czas podczas lekcji.

Wykorzystanie tablic pozwala na większe zainteresowanie i zaangażowanie uczniów podczas lekcji oraz równoległe oddziaływanie na wiele zmysłów. Efektem jest możliwość szybszego i efektywniejszego przyswajania wiedzy oraz zapamiętywanie. Zachęca uczniów do samodzielnego działania, a uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności poprzez praktyczne działanie.

Leszek Perzanowski