Alarm próbny

Ewakuacja to organizowane przemieszczenie ludzi, czasem wraz z dobytkiem, z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny. W trosce o poprawę bezpieczeństwa wszystkich przebywajacych w budynku szkoły, został w dniu 07.10.2020 roku przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy nadzorowany przez Jednostkę Straży Pożarnej.  Miał on na celu praktyczne przećwiczenie  zasad postępowania w razie zagrożenia pożarowego na terenie szkoły. Sygnałem do ewakuacji był alarmowy dzwonek szkolny. Uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, opuścili budynek szkoły, zbierając się w wyznaczonych miejscach zbiórki. Wszyscy z budynku szkoły zostali ewakuowani w czasie 1,5 minuty! Następnie panowie strażacy dokonali przeglądu budynku, a w czasie przerwy uczniów zaskoczył kolejny sygnał alarmowy. Powownie zgodnie z ustalonymi zasadami wszyscy udali się w wyznaczone miejsca.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Uczestnicy zachowali się zgodnie z przyjętymi  wzorcami, w których priorytetem jest brak paniki, szybkość w opuszczeniu budynku, sprawne stawienie się na miejscu zbiórki.

Przeprowadzanie  próbnych alarmów przygotowuje nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wiemy, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Bardzo dziękujemy Jednostce Straży za zorganizowanie alarmu próbnego, służbie bhp, a także nauczycielom i wychowawcom za wdrażanie wychowanków do postępowania zgodnie z zasadami.

Cieszymy się, że akcja ewakuacji przebiegła bardzo sprawnie, ale jednocześnie mamy nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda.

Janina Perzanowska