Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1089888
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 na terenieSzkoły Podstawowej w Brojcach

  

Załącznik nr 1

do zarządzenia nr 2/2020/2021

Dyrektora Szkoły Podstawowej

w Brojcach z dnia  31.08.2020 r..

Procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania
i przeciwdziałania COVID-19
 na terenieSzkoły Podstawowej w Brojcach

 od 1 września 2020r. 

§ 1

Ogólne zasady organizacji pracy 

  1. Szkoła Podstawowa w Brojcach z dniem 01.09.2020 roku funkcjonowanie
    z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
    i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
  2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
  3. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
  4. Osoby z zewnątrz, wchodzące do budynku szkoły zachowują dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
  • zachowanie co najmniej 1,5 metrowego dystansu,
  • zakrycie nosa i ust,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
  • ograniczone przemieszczanie się po szkole,
  • ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
  1. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
    w izolacji.
  2. W budynku szkoły oraz skrzydle oddziałów przedszkolnych została wyznaczona strefa wspólna dla rodziców i innych osób. Nie należy wchodzić do szkoły/przedszkola lecz za pośrednictwem wyznaczonego pracownika zrealizować cel wizyty, a jeżeli wizyta wymaga spotkania z kadrą kierowniczą, pedagogiczną  lub dzieckiem – postępować zgodnie z instrukcją pracownika szkoły.
  3. W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Wskazane jest korzystanie z wymienionej formy w przypadku braku możliwości zachowania dystansu społecznego.
  4. Uczniowie przebywając na terenie szkoły unikają gromadzenia się oraz starają się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, bibliotece, na świetlicy, w szatni.
  5. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
  6. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane.
  7. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  8. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  9. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  10. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  11. Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów zgodnie z planem dnia, nie rzadziej niż co 45 minut, klas IV-VIII zgodnie z planem lekcji.

§ 2

Obowiązki dyrektora szkoły

  1. Dyrektor ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
  2. Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia i pracownika szkoły.
  3. Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
  4. Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur na stronie internetowej szkoły.
  5. Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maseczki.
  6. Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych).
  7. Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika – izolatkę (gabinet pielęgniarki, parter) wyposażoną  w zestawy ochronne: przyłbica, fartuch ochronny, maseczki, rękawiczki.
  8. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w szkole.
  9. Ustala liczbę grup w szkole, oddziale przedszkolnym z uwzględnieniem wytycznych:
    1) jedna grupa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali,
    2) do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie/nauczyciele,
    3) w miarę możliwości nie angażować w zajęcia opiekuńcze nauczycieli i innych pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi,
    4) w miarę możliwości unikać rotacji nauczycieli w klasach/oddziałach

§ 3

Wybór formy kształcenia 

  1. Wyboru   formy   kształcenia – stacjonarnej lub zdalnej w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego  na   terenie   którego   ma   siedzibę  Szkoła Podstawowa w Brojcach.
  2. W zależności od tego, czy powiat/gmina, na terenie którego ma siedzibę Szkoła   Podstawowa  w Brojcach, został   zaliczony   do   strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z  Rozporządzeniem RM  z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie   ustanowienia   określonych   ograniczeń,   nakazów   i zakazów   w   związku   z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o   rozpoczęciu   procedury   ograniczenia   funkcjonowania   szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
  3. W sytuacji niezaliczenia Powiatu  Gryfickiego do strefy „żółtej” lub „czerwonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
  4. W   przypadku   zaliczenia   Powiatu  Gryfickiego do   strefy   „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:

1)     mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),

2)     kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony   i   wprowadzeniu   w   całej   szkole   kształcenia   na   odległość   (edukacji zdalnej).

  1. W przypadku zaliczenia Powiatu Gryfickiego do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
  2. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 wymaga uzyskania zgody   organu   prowadzącego   i   otrzymania   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
  3. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5 wymaga uzyskania   zgody   organu   prowadzącego   i   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
  4. Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor   może   podjąć   decyzję   o   ponownym   wprowadzeniu   wymienionych   form kształcenia na czas określony.
  5. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.
  6. Procedurę szczegółową wyboru form kształcenia zawiera „Strategia przygotowania i zarządzania w czasie obecnym i na wypadek wystąpienia pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej w Brojcach w roku szkolnym 2020/2021” 

§ 4

Pracownicy szkoły 

  1. Pracownicy mają obowiązek ppostępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa.
  2. Pracownicy powinni poinformować dyrektora szkoły o istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka i tym samym mają wpływ na potencjalnie cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem, celem umożliwienia dyrektorowi wprowadzenia odpowiedniej organizacji pracy szkoły.
  3. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
  4. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
  5. Należy wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, jednorazowe rękawiczki) do zamykanych, wyłożonych workiem foliowych koszy znajdujących się w łazienkach na odpady zmieszane.
  6. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do worka foliowego i przekazać do utylizacji.
  7. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
  8. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
    o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
  9. Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:

1) kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dotyczącymi bhp,

 2) edukują uczniów w zakresie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły,

 3) wietrzą salę, po odbyciu zajęć, a jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć,

 4) ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami,

 5) odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji,

7) utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb osobisty – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – m.in. co najmniej dystans 1,5 m.

  1. Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z COVID-19, w tym godziny i zasady pracy świetlicy, biblioteki. Ten fakt odnotowuje w dzienniku lekcyjnym/e-dzienniku.
  2. Pracownicy obsługi:

1) pracują w rękawiczkach,

2) dezynfekują toalety – co najmniej 2 razy dziennie i po każdym dniu pracy szkoły,

3) dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych,

4) wietrzą korytarze szkolne – raz na godzinę,

5) po każdym dniu myją detergentem i/lub dezynfekują:

  • ciągi komunikacyjne – myją,
  • poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują,
  • sprzęt wykorzystywany na sali sportowej oraz jej podłogę – myją i/lub dezynfekują sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki pozostawiane w salach dydaktycznych w wyznaczonych miejscach,

6)     wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na wdychanie oparów,

7)     wypełniają Kartę dezynfekcji pomieszczenia (załącznik nr 1) zgodnie z poleceniami dyrektora szkoły lub osoby przez niego upoważnionej. Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona dokonuje wyrywkowo monitorowania czystości pomieszczeń, odnotowując fakt w Karcie monitoringu czystości pomieszczenia (załącznik nr 2).

  1. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
  2. Do obowiązków pracowników obsługi należy także:
  • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
  • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie.
  1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl

§5

Przyprowadzanie i odbieranie dziecka 

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Do szkoły uczniowie dzieci przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach, zgodnie z planem zajęć.
  3. Dziecko do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
  4. Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysyłać́ ucznia, u którego w rodzinie ktoś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji
  5. Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się głównym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku zobowiązany do dezynfekcji rąk, a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w najbliższej łazience.
  6. Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły mogą przebywać tylko i wyłącznie w części wspólnej (przedsionek wejścia głównego), zachowując dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 metra.
  7. Rodzic przebywając w budynku szkoły musi stosować środki ochronne zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie: osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.
  8. Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek i maseczki/osłony ust i nosa, wyrzuca je do kosza z workiem na odpady zmieszane.
  9.  Dziecko/uczeń nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć w których uczeń bierze udział. Wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia/dezynfekowania przedmiotów przynoszonych przez uczniów.
  10. W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego objawów chorobowych (wskazujących na chorobę dróg oddechowych) u ucznia pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka. W przypadku gdy dziecko samo przyszło do szkoły, uczeń izolowany jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu (izolatka – gabinet pielęgniarki), osoba, która zaobserwowała objawy informuje o tym fakcie dyrektora, dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona kontaktuje się z rodzicami, informując o konieczności odbioru dziecka i kontaktu z lekarzem.
  11. Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi szkoły, który odpowiada za odprowadzanie uczniów do części wspólnej.
  12. Opuszczając placówkę uczeń odprowadzany jest do rodzica/opiekuna prawnego przez pracownika szkoły, który oczekuje przy drzwiach wejściowych.
  13. W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób (oprócz dziecka/dzieci odbieranych ze szkoły).
  14. Rodzic/opiekun prawny dziecka przebywa na terenie szkoły nie dłużej niż jest to konieczne.

§6

Procedura komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły

  1. W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik.  
  2. Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail, e-dziennik. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć́ osłonę ust i nosa oraz zachować́ dystans wynoszący min. 1,5 metra.
  3. W szczególnych przypadkach rodzic/opiekun prawny może odbyć spotkanie z nauczycielem za jego zgodą i wiedzą na terenie szkoły bez konieczności wcześniejszego umawiania się.
  4.  Wchodząc na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym lub pozostać w rękawiczkach ochronnych oraz zgłasza pracownikowi spotkanie z nauczycielem podając swoje dane (imię i nazwisko) oraz nazwisko nauczyciela, z którym jest umówiony. Pracownik szkoły wpisuje dane do ewidencji wejść́ szkoły.
  5.  Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu do kontaktu i aktualizowania go, w przypadku wystąpienia zmiany danych kontaktowych. Aktualne numery kontaktowe zbiera na początku wychowawca klasy, a w razie zmiany w ciągu roku szkolnego należy nowy numer podać w sekretariacie szkoły – sekretariat przekazuje informację dotyczącą zmiany wychowawcy klasy.
  6. Do kontaktu ze szkołą w sprawach pilnych wyznacza się następujący numer telefonu 91 38 611 16.
  7.  W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć odbywających się na terenie szkoły rodzic zostanie poinformowany telefonicznie na wskazany przez siebie numer telefonu o konieczności niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.
  8. Rodzice/opiekunowie prawni otrzymują niniejsze Procedury do zapoznania się poprzez publikację na stronie internetowej szkoły spbrojce.szkolnastrona.pl

§7

Uczniowie

  1. Uczniowie klas I-VIII przychodzą najwcześniej 10 minut przed zajęciami, wchodzą do budynku szkoły:
  • klas I-III głównym wejściem i schodami głównymi kierują się na korytarz edukacji wczesnoszkolnej,
  • klas IV-VIII głównym wejściem i schodami do szatni, a  po pozostawieniu odzieży w szatniach schodami przy bibliotece szkolnej na pierwsze piętro.
  1. Uczniowie dojeżdżający oczekują pod opieką wyznaczonego nauczyciela na zajęcia na świetlicy szkolnej, która jest czynna od godz. 7.10.
  2. Podczas przerw uczniowie przebywają:
  • klas I-III na holu edukacji wczesnoszkolnej (parter),
  • klas VI-VIII na holu pierwszego piętra.
  1. Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  2. Stosują się do zasad obowiązujących w sali gimnastycznej, w bibliotece szkolnej, stołówce szkolnej i na boisku szkolnym, w autobusach szkolnych.

§8

Zasady korzystania z szatni

  1. Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie klas IV-VIII, uczniowie klas I-III korzystają z szafek ustawionych  na korytarzu edukacji wczesnoszkolnej.
  2. Uczniowie mogą przebywać tylko w przypisanej im szatni.
  3. Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
  4. Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.
  5. Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
  6. Jeśli uczeń zauważy przedmioty leżące w nieładzie na podłodze w szatni, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie nauczyciela dyżurującego przy szatni lub innego pracownika szkoły.
  7. W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica.

§ 9

Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego 

  1. Plac zabaw pozostaje do dyspozycji dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dzieci z klas I-III mogą korzystać z placu tylko pod opieką nauczyciela i na ustalonych przez niego zasadach.   
  2. Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
  3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
  4. Nauczyciel kl. I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela. Dzieci korzystają z holu na parterze, nie przemieszczają się na piętro klas IV-VIII i oddziałów przedszkolnych.
  5. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących na I piętrze.
  6. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi (na boisku mogą przebywać jednocześnie dwie grupy zachowujące względem siebie odpowiedni dystans):

- oddziały przedszkolne na placu zabaw,

- klasy I-III na dziedzińcu przy sali gimnastycznej,

- kl. IV-VIII na terenie przed budynkiem szkoły.

  1. Nie organizuje się wyjść poza teren szkoły, np. spacerów czy wycieczek.
  2. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  3. Zabrania się korzystania z boiska przez osoby trzecie.

§ 10

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej 

  1. Harmonogram pracy biblioteki zostanie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
  2. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki.
  3. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
  4. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
  5. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
    i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  6. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

§ 11

Zasady korzystania z pracowni komputerowej

  1. Z pracowni komputerowej korzystają uczniowie klas I-VIII.
  2. Przed lekcją informatyki uczniowie mają obowiązek umyć ręce lub zdezynfekować płynem ręce.
  3. Uczeń nie wnosi do pracowni niepotrzebnych przedmiotów.
  4. W sali komputerowej w miarę możliwości uczniowie zajmują co drugie miejsce w ławce, ta sama zasada obowiązuje także podczas pracy przy komputerze.
  5. Uczniowie zawsze zajmują przydzielone przez nauczyciela miejsce pracy. Nie mogą przemieszczać się po klasie, nie podchodzą do innych uczniów podczas pracy przy komputerze.
  6. Podczas pracy przy komputerze uczniowie korzystają z rękawiczek jednorazowych, które otrzymują od nauczyciela. Po lekcji zdejmują zgodnie z instrukcją rękawice i wrzucają do wyznaczonego kosza.
  7. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

§12

Zasady bezpiecznego  spożywania posiłku 

  1. Pracownicy kuchni zabezpieczeni są przez pracodawcę w środki ochrony osobistej: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę lub przyłbicę.
  2. Posiłki wydaje pracownik kuchni.
  3. Stoliki i krzesła po każdym posiłku są myte przez pracownika obsługi za pomocą ciepłej wody ze środkiem myjącym dopuszczonym do użytku w szkole, a następnie po wyschnięciu zdezynfekowane.
  4. Naczynia i sztućce są jednorazowego użytku, inne wyparzane w temperaturze 60 stopni.
  5. Dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
  6. Procedura może ulec zmianie w każdym czasie ze względu na dynamiczną sytuację w kraju oraz wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

 § 13

Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka 

  1. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę sugerująca infekcję dróg oddechowych (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka – temperatura ciała mierzona termometrem bezdotykowym powyżej 37,5 stopnia Celsjusza, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.
  2. W przypadku braku pomieszczenia należy odizolować dziecko – dystans od innych osób co najmniej 2 metry.
  3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
  4. Dyrektor lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/opiekunem dziecka, wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
  5. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
  6. Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z klasy/grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
  7. Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej sali.
  8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
  9. Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Dziecko do rodziców przyprowadza wyznaczony pracownik szkoły. Dziecko wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa.
  10. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryficach (nr tel.  91 38 78 320,) oraz organ prowadzący szkołę.
  11. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
  12. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe.
  13. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym

§ 14

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły 

  1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie przychodzi do pracy.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności.
  3. Pracownik kontaktuje się z lekarzem opieki zdrowotnej celem uzyskania teleporady, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112.
  4. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.
  5.  Obszar i pomieszczenia w których przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane.
  6. Osoby przeprowadzające mycie/dezynfekcję korzystają ze środków ochrony osobistej (osłona nosa, ust, rękawice ochronne), za po zakończonej pracy zużyte środki wyrzucają do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
  7. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.  
  8. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
  9. Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba prowadzi Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników (załącznik nr 4). Rejestr prowadzony jest  w wersji papierowej, a 30 dniach od identyfikacji objawów chorobowych osoba prowadząca rejestr usuwa dane osobowe z tabeli rejestru.

§15

Postanowienia końcowe 

  1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
  2. Traci moc procedura wprowadzona w dniu 18.05.2020r. zarządzeniem dyrektora szkoły nr 9/2019/2020.
  3. Procedura może być modyfikowana.
  4. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
  5. Uczniowie zostaną zapoznani podczas zajęć z wychowawcami w szkole.
  6. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.