"Uczymy dzieci programować"

W tym roku szkolnym dzieci z grupy „Biedronki” biorą udział w Ogólnopolskim programie „ Uczymy dzieci programować”, którego organizatorem jest „Fundacja rozwoju edukacji cyfrowej”.

Programowanie staje się ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolu: matę do kodowania, kolorowe kubeczki, fiszki, klocki, patyczki itp

Miniony tydzień był bardzo pracowity, dzieci wykonywały swoje pierwsze zadania rozwijając kompetencje kluczowe. Kompetencje mają być rozwijane w sposób najbardziej przyjazny dzieciom w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczenie i eksperymentowanie. Wszystkie zaproponowane dzieciom aktywności niezależnie od tematu wzbogacone zostaną o elementy kodowania i zagadki logiczne.

W tym roku powrót do przedszkola wyglądał inaczej. Wspólnie z dziećmi poszukiwaliśmy rozwiązań łączących bezpieczeństwo z budowaniem relacji. Biedronki nauczyły się wiersza, który pomoże im zadbać o higienę rąk, stworzyliśmy rytuał powitań, który będzie przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny, wykorzystaliśmy kolorowe kubeczki do kodowania na macie edukacyjnej, co było naprawdę trudnym zadaniem. Jak się okazało dzieciom poszło znakomicie, co widać na załączonych zdjęciach.

Wołczak Ewa