Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1090127
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BROJCACH Rok szkolny 2020/2021

 

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BROJCACH

 Rok szkolny 2020/2021

Procedura ma zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracowników i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się wirusa COVID-19 w placówce.

§ 1 Zakres odpowiedzialności

  1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco stanu zdrowia własnego dziecka oraz w przypadku stwierdzenia u dziecka choroby poinformowania o tym fakcie personelu lub dyrekcji placówki.
  2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących możliwości pojawienia się w placówce wirusa COVID-19 oraz zgłaszania możliwości lub wystąpienia u siebie zakażenia koronawirusem.

§ 2  Obowiązki pracowników oddziałów przedszkolnych

  1. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu i wykonują następujące zadania:

1)     organizują działania opiekuńczo - wychowawcze odpowiednio do pensum nauczyciela oraz w miarę możliwości zajęcia dydaktyczne;

2)     wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku;

3)     instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce);

4)     zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza;

5)     przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść;

6)     organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego tak, aby grupy nie mieszały się ze sobą;

7)     unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw;

8)     sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi;

9)      z należyta uwagą obserwują dzieci, jeżeli któreś manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, przekazuje dziecko pracownikowi obsługi, który mierzy dziecku temperaturę i  izoluje go w wyznaczonym pomieszczeniu/miejscu  z zachowaniem 2 m odległości.  Nauczyciel  niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka. Pomiar temperatury odbywa się za pomocą termometru i odnotowywany jest w rejestrze;

10) W sytuacji wystąpienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu dzieci, nauczyciele prowadzą zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość m. in. :

a)     model mieszany hybrydowy - zawieszenie zajęć dla grupy;

b)     medel zdalny - zawieszenie zajęć dla całego przedszkola.

  1. 2.     Personel obsługowy – pomoce nauczyciela:

1)          Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.

2)     Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę

3)     Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.

4)     Pracownik odprowadzający dzieci do sal zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci

5)     Pracownicy obsługi zobowiązani są do utrzymania w szczególnej czystości  (mycie
i dezynfekcja) toalet.

6)     Wspierają nauczyciela w koordynowaniu pobytu dzieci  w toaletach, nadzorują mycie rąk przez dzieci.

7)     Pomoc nauczyciela dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia COVID-19.

8)     Pomoc nauczyciela czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19.

9)     Na bieżąco zapisują wykonywane czynności mycia i dezynfekcji w kartach monitoringu.

10) Pełnią dyżur  podczas przyprowadzania i odprowadzania dzieci.

  • § 3 Obowiązki rodziców/ opiekunów
  1. Rodzice/ opiekunowie zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach epidemii COVID-19 w przedszkolu i podpisują stosowne OŚWIADCZENIE.
  2. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
  3. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
  4. Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
  5. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
  6. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.

a)     rodzic nie wchodzi do przedszkola poza wyznaczoną strefę,

b)     wejście do przestrzeni wspólnej przedszkola odbywa się z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi, pozostali rodzice pozostają poza przestrzenią wspólną. Każda osoba z wyjątkiem dziecka powinna posiadać osłonę ust i nosa, zdezynfekować ręce. Dozownik z płynem znajduje się w przedsionku przedszkola.

  1. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało. Po przebytej chorobie zakaźnej rodzic/ opiekun zobligowany jest do dostarczenia do przedszkola zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie.
  2. Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
  3. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
  4. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  5. Rodzic wyposaża dziecko w wygodny strój umożliwiający w miarę możliwości samodzielne  ubierania się i  rozbieranie.
  6. Dziecko zostaje przekazane pracownikowi i wydane rodzicowi/prawnemu opiekunowi w wyznaczonym do tego miejscu;

1)      Rodzice przekazują dziecko wyznaczonemu pracownikowi przedszkola w przestrzeni wspólnej.

2)     W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli rodzic musi wejść do budynku  jest zobowiązany mieć na sobie maseczkę, i zdezynfekować ręcepłynem do dezynfekcji rąkwg instrukcji. Dozowniki z płynem znajdują się przy wejściach do Przedszkola.

3)     W strefie przekazywania dziecka znajduje się tylko jeden rodzic z dzieckiem. Pozostali rodzice oczekują na wejście przed budynkiem przedszkola zachowując bezpieczną odległość min. 1,5 m.

4)     Rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko dzieci zdrowe. Dzieci z temperaturą  37o C i powyżej, katarem, bólem głowy, złym samopoczucie muszą pozostać w domu. Nie zostaną przyjęte do przedszkola. Rodzic nie wchodzi do przedszkola poza wyznaczoną strefę.

5)     Rodzic przekazuje wyznaczonemu pracownikowi przedszkola tylko niezbędne informacje. Bardziej szczegółowe sprawy rodzic zgłasza nauczycielowi drogą telefoniczną lub elektroniczną.

6)     Dzieci powinny być przyprowadzane najpóźniej do godziny 8.00, po upływie tej godziny szatnia jest dezynfekowana i wietrzona.

7)     Dzieci na salę wprowadza wyznaczona osoba.

8)     Należy poinformować dyrektora przedszkola o istotnych zmianach w zdrowiu dziecka.

9)     Rodzice zobowiązani są do bieżącego śledzenia i stosowania komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej  szkoły, stosowania do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/, gis.gov.pl

10) Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów z przedszkola.

  • § 4  Zasady pracy oddziałów przedszkolnych
  1. Placówka zastrzega, że ze względu na ilość dzieci zasady organizacji mogą ulec zmianie.
  2. Dzieci przebywają w Przedszkolu w godzinach od 7.15– 12.30.
  3. Każda grupa dzieci przebywa w miarę możliwości organizacyjnych w wyznaczonej i stałej sali.
  4. Zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. .w miarę możliwości  wynosi 1 dziecko na 1,5m2
    1. Przyprowadzenie dzieci do placówki:

1)     Rodzic/opiekun przekazuje dziecko pracownikowi dyżurującemu przy wejściu do przedszkola.

2)     Pracownik dyżurujący przy wejściu mierzy dziecku temperaturę za pomocą termometru bezdotykowego.

3)     W sytuacji zaobserwowania przez personel przedszkola złego samopoczucia dziecka, zostaje mu zmierzona temperatura. Jeżeli dziecko podczas pomiaru posiada temperaturę powyżej 37˚C personel przedszkola informuje o tym fakcie rodzica.

4)     Dzieci przyprowadzane są do godziny 8:00. Po jej upływie dzieci nie będą wpuszczane na teren placówki. Wówczas wietrzone są pomieszczenia szatni i dezynfekowane.

Odbieranie dzieci z przedszkola:

1)     Odbieranie dzieci z przedszkola będzie się odbywać od godziny 12.10

2)     W szatni pomoc nauczyciela pomaga dziecku się przebrać i przekazuje dziecko pod opiekę rodzica/opiekuna w wyznaczonej do tego strefie.

  1. Jedna grupa dzieci w miarę możliwości organizacyjnych przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są w miarę możliwości ci sami opiekunowie.
  2. W sali znajdują się tylko przedmioty i sprzęt, które można uprać lub zdezynfekować – w sali nie ma dywanów, pluszowych zabawek, itp.
  3. W przypadku kiedy do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe są one dokładnie czyszczone lub dezynfekowane po zajęciach.
  4. Sale zajęć wietrzone są raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także podczas zajęć.
  5. Opiekunowie mają obowiązek zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszącym min. 1,5 m.
  6. Dyrektor placówki zakazuje organizacji wyjść dzieci poza teren przedszkola (np. na spacery, wycieczki).
  7. Personel placówki ewidencjonuje wykonywanie czynności mycia i dezynfekcji w odpowiedniej dokumentacji.
  8. Personel placówki wykonując czynności mycia i dezynfekcji ściśle przestrzegając zaleceń dyrektora placówki oraz producenta znajdujących się na opakowaniu środków do dezynfekcji i mycia, uwzględniając m. in. czas niezbędny do wywietrzenia pomieszczeń, przedmiotów.
  9. W razie stwierdzenia podwyższenia temperatury ciała w ciągu dnia lub innych objawów w postaci duszności, kaszlu, jadłowstrętu, obniżenia samopoczucia nauczyciel ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym fakcie Dyrektora placówki oraz rodziców (opiekunów prawnych). W razie potwierdzenia zagrożenia zakażeniem rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do współdziałania z Dyrekcją przedszkola i przekazania stosownej informacji w tej sprawie, natomiast Dyrektor ma obowiązek zawiadomić odpowiednią placówkę stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz organ prowadzący.

15.Na salach zabaw wszystkie wydezynfekowane zabawki znajdują się na półkach. Po skończonej zabawie dziecko lub pracownik odkłada „brudną” zabawkę do wyznaczonego pojemnika. Pracownik przedszkola wynosi pojemnik do mycia i dezynfekcji, po czym wnosi czyste zabawki na salę.

16.Na plac zabaw oddziały wychodzą rotacyjnie przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości. W czasie pobytu na placu zabaw, dzieci korzystają ze sprzętu terenowego. Sprzęt terenowy jest dezynfekowany po wyjściu każdej grupy, a w przypadku braku takiej możliwości oznacza się go  taśmą zabezpieczającą przed używaniem.

17.Zakazuje się wyjść  z dziećmi poza teren placówki np. spacery, wycieczki.

18.W każdej sali umieszcza się  płyny do dezynfekcji rąk w bezpiecznych dozownikach.

19.Sale, w których prowadzi się zajęcia należy systematycznie wietrzyć, co najmniej raz na godzinę.

20.Wprowadza się zakaz przynoszenia zabawek/maskotek. Nauczyciele i rodzice informują dzieci o konieczności zachowania dystansu ze względów zdrowotnych – nie przytulania  się do innych osób.

21.Przed przystąpieniem do czynności oraz po ich zakończeniu  dzieci zobowiązane są do umycia rąk (np. przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety itp.)

22.Mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund i odbywać się na zasadach szczegółowo opisanych w instrukcji mycia rąk.

23.Instrukcje mycia rąk wywieszone są w widocznym miejscu w łazienkach oraz salach zajęć poszczególnych grup.