Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1089889
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

Co roku kampanię czytania staramy się powiązać z jakimś nośnym społecznie tematem. Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

 

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem

„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja. Po powitaniu przez prezes Fundacji, Irenę Koźmińską, popularna aktorka i Ambasadorka Fundacji Edyta Jungowska zaprosi nas na spotkanie z Doktorem Dolittle. Okazją ku temu będzie nagranie przez aktorkę znakomitego audiobooka na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni Tygodnia Czytania będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

W programie m.in.:

Dzień żubra (naukowiec i pisarz dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” – o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. W dniu poświęconym ptakom Pan Poeta opowie o ptakach w literaturze, a Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku w przyrodzie, o puchaczach. Dzień owadów będzie z kolei znakomitym pretekstem do zaprezentowania podczas Tygodnia obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Oprócz tego dowiemy się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet zajrzymy do ula!

Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki” – Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego w Łodzi i współautor książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, przeczyta w Dniu psa fragmenty poruszającej historii o grupie psów żyjących na wysypisku. Tego też dnia dr Dorota Sumińska opowie „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”, a ponadto codziennie będzie prowadzić krótkie pogadanki na temat potrzeb i zwyczajów zwierząt oraz opieki nad nimi.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym.

 

PROGRAM

30 maja (sb) – Dzień z Doktorem Dolittle

12.00 – Irena Koźmińska i Dorota Koman inaugurują XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom na fanpage’u Fundacji (dalej: FB)

15.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada o swojej fascynacji Doktorem Dolittle i czyta fragmenty książki pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”, którą niedawno nagrała w formie audiobooka

16.20 – Irena Koźmińska i Edyta Jungowska w programie TVP kulturalni.pl rozmawiają o działaniach Fundacji, Doktorze Dolittle i Tygodniu Czytania

31 maja (nd) – Dzień psa

12.00 – FB – Dorota Koman przedstawia swoje ulubione książki o psach

15.00 – FB – Dorota Sumińska opowiada o swojej książce „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł?”

18.00 – FB – Przemysław Dąbrowski czyta fragment książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, której jest współautorem

1 czerwca (pn) – Dzień ptaków

10.00 – FB – Specjalnie na Dzień Dziecka – spotkanie z dwoma miłośnikami ptaków: Panem Poetą, który w towarzystwie pacynek opowie o ptasich bohaterach swoich wierszy, oraz Marcinem Koziołem, autorem serii książek opuchaczach; możecie liczyć na dobrą zabawę i konkurs!

14.00 – FB – Dorota Sumińska – kilka słów o ptakach

18.00 – FB – Pan Poeta – Teatrzyk z pawiem

2 czerwca (wt) – Dzień kota

10.00 – FB – Małgorzata Kur opowiada o bohaterskich kotach opisanych w książce „Kot na medal”

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o kotach i ich potrzebach

3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem

10.00 – 11.00 – Tomasz Samojlik o historii wyginięcia i restytucji żubra w Puszczy Europejskiej oraz o tworzeniu komiksów (LIVE na FB)

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o żubrach  

18.00 – FB – Tomasz Samojlik czyta fragmenty „Żubra Pompika”

4 czerwca (czw) –Dzień niedźwiedzia

10.00 – FB – spotkanie z Łukaszem Wierzbickim i niedźwiedziem Wojtkiem – bohaterem książki „Dziadek i niedźwiedź”

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o niedźwiedziach dużych i małych

5 czerwca (pt) – Dzień z owadami

10.00 – FB – Opowieść o wyjątkowym Świerszczyku, który zamieszkał w redakcji i ukochał zapach papieru…

14.00 – FB – Dorota Sumińska w rozmowie o owadach oraz film stworzony przez Pana Poetę pt. „Życie w ulu”

18.00 – FB – Dorota Koman prezentuje książkę „Pszczoły” Piotra Sochy

6 czerwca (sb) – Dzień wilka

12.00 – FB – prof. Grzegorz Leszczyński opowie o wilku w literaturze dla dzieci i młodzieży

15.00 – FB – Adam Wajrak o wilkach w puszczy oraz w jego książce pt. „Wilki”

7 czerwca (nd) – Dzień konia

12.00 – FB – o koniach opowie Ula Kowalczuk, amazonka, właścicielka konia Tiszmena, autorka kompendium: „Koń jaki jest każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”

15.00 – FB – Dorota Sumińska o koniach i ich hodowli

18.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada i czyta o koniach z książek: „Pippi Pończoszanka” oraz „Doktor Dolittle”

””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Zachęcamy Was uczniowie do uczestnictwa online w tych spotkaniach. Wybierzcie sobie ulubione zwierzątko i poświęćcie chwilkę na poszerzenie sobie wiedzy na jego temat – nieważne czy to będzie kot, pies, ptak, czy mała pszczółka.

Dorosłych zachęcam do czytania dzieciom w tym tygodniu książek o zwierzętach, nie muszą to być te polecane przez Fundację.

Wielu z Was ma w domu lub na podwórku zwierzątko i się nim opiekuje.

 

Ogłaszam więc akcję
Czytam z moim pupilem książki o zwierzętach

 

Przysyłajcie swoje zdjęcia (musicie być na zdjęciu Wy, Wasze zwierzątko i książka z widocznym tytułem J),  a my zamieścimy je na szkolnej stronie.

Zdjęcia proszę przysyłać na adres: m.kozlowska@brojce.net.pl do 7 czerwca

M. Kozłowska CPCD

Jolanta Dzięgielewska

Iwona Prus

Wszystkie informacje o XIX OTCD zaczerpnięte z materiałów Fundacji CPCD.