Zadanie 9

Podczas zabawy karnawałowej, w której uczestniczyło więcej niż 100, ale mniej niż 150 dzieci, zorganizowano przerwę na poczęstunek. Dzieci usiadły po tyle samo osób przy 27 stolikach. Oblicz, ile dziewczynek brało udział w tej zabawie, jeśli chłopcy stanowili 5/12 całej grupy.

Ciekawostka 9

Współczesny sposób zapisu ułamków pochodzi od matematyków hinduskich, zapisywali oni licznik i mianownik, nie używając jednak kreski rozdzielającej. Dodanie kreski ułamkowej zawdzięczamy Arabom, tłumaczącym dzieła Hindusów. W Europie jako pierwszy w swoich pracach, znane do dziś oznaczenie ułamków, publikował włoski matematyk Fibonacci.

Ogólne pojęcie stosunku dwóch liczb zostało wprowadzone przez pitagorejczyków w VI w. p.n.e. Babilończycy i Egipcjanie najczęściej używali ułamków z licznikiem 1. Słowo ułamek pochodzi od wywodzącego się z łaciny fractio, przekładu z arabskiego kasr - złamany, a zatem ułamki to liczby złamane, gdzie mianownik określa, licznik liczy.

ułamek - wyrażenie lub liczba postaci a/b (rzadziej zapisujemy  a:b), gdzie a nazywamy licznikiem ułamka, b nazywamy mianownikiem ułamka. Kreskę poziomą między licznikiem i mianownikiem nazywamy kreską ułamkową.

ułamek mieszany - ułamek niewłaściwy, który został zapisany jako suma liczby całkowitej i ułamka właściwego (znak + przy takim zapisie pomijamy), np.

4  1/2

ułamek nieskracalny - ułamek w którym licznik i mianownik mają największy wspólny dzielnik równy 1, np. 2/3

ułamek niewłaściwy - ułamek w którym licznik jest większy lub równy mianownikowi , np. 4/3 , 5/5

ułamek właściwy - ułamek w którym licznik jest mniejszy od mianownika, np. 3/10

Ułamki egipskie są ułamki postaci  1/m , gdzie m jest liczbą naturalną większą od 1.

Ciekawa własność:

1/m = 1/(m+1)+1/m(m+1)