Wybór patrona dla naszej szkoły

Od początku roku szkolnego 2015/2016 w  SP prowadzone są działania mające na celu wybór patrona szkoły. Ustanowienie patrona pozwoli na wprowadzenie szkolnej obrzędowości oraz włączenia naszej szkoły do rodziny szkół o tym samym patronie. W wymiarze praktycznym w naszych szkołach (Brojce, Dargosław) będzie obchodzone święto patrona, organizowane konkursy tematyczne, a także podejmowane inne działania wychowujące dzieci i młodzież w duchu wartości reprezentowanych przez patrona szkoły.

W pierwszym etapie rodzice oraz kadra nauczycielska i pracownicy szkoły przedstawiali swoje kandydatury. Spośród nich wybrano te, które najczęściej pojawiały się w ankietach. Drugi, zrealizowany już etap zakładał wykonanie przez uczniów gazetek ściennych prezentujących kandydatów na patrona szkoły. Gazetki znajdują się na szkolnych korytarzach.

W dniach 13-17.06.2016 r. na korytarzu przy pokoju nauczycielskim będzie się znajdować urna, do której należy za pośrednictwem uczniów, lub osobiście wrzucić kartę do głosowania. Karty zostaną rozdane w poniedziałek 13 czerwca.

Proponowani patroni Szkoły Podstawowej z Filią w Dargosławiu:

GRYF POMORSKI - mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Gryf jest charakterystycznym symbolem Pomorza, co wiązałoby się z położeniem większego nacisku na historię, kulturę i tożsamość regionu, w którym mieszkamy.

ORZEŁ BIAŁY – symbol naszego państwa z jego bogatą historią i wielowiekową kulturą. Wybierając tego patrona będzie można położyć większy nacisk na edukację historyczną i budowanie postaw patriotycznych.

Mieszko I – książę, pierwszy historyczny władca Polski. Twórca Państwa Polskiego, który podbił i częściowo schrystianizował Pomorze Zachodnie.

Tadeusz Kościuszko - polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, naczelnik powstania w czasie insurekcji kościuszkowskiej występującej przeciwko rozbiorom Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku (1794 r.). Bohater polski i amerykański.

Jan Paweł II – papież, święty Kościoła Katolickiego. Jeden z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

Mikołaj Kopernik - polski astronom, autor dzieła O obrotach sfer niebieskich, w którym wykazał, że to Słońce jest centralnym ciałem niebiskim naszego układu planetarnego, a nie Ziemia, jak uważano od stuleci.