Wróżby andrzejkowe

czary – mary,

aby wróżby się spełniły

złóżmy dary”.

29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja, wypadają Andrzejki. Dawniej były to wieczory poświęcone miłości i małżeństwu. Poprzez wróżby panny i kawalerowie próbowali dowiedzieć się, kiedy odbędzie się ich ślub, jak ma na imię przyszły mąż czy żona. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie teraz to przede wszystkim dobra zabawa i wspomnienie obyczajów naszych przodków.

W naszej szkole także w tym dniu odbyły się w klasach spotkania andrzejkowe.  Aby wróżby się spełniły zabawy rozpoczynano od złożenia darów, czyli wrzucania grosików do miski z wodą. Potem już rozpoczęło się wróżenie. Było więc losowanie przyszłych zawodów, poznawanie imion wybranków serca, wróżba z kwiatów, numerologia, wróżba „Kubki przyszłości” no i oczywiście przestawianie butów za próg, aby dowiedzieć się, kto pierwszy się ożeni czy wyjdzie za mąż. Radości i uśmiechu nie było końca, szczególnie gdy okazywało się, że udało się wylosować prawdziwą wybrankę serca.

W klasie I i III a spotkania andrzejkowe zorganizowały panie praktykantki: p. Wołczak Ewa i Grabowska Natalia.

Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

Małgorzata Kozłowska