"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek...", czyli lektura w pudełku w klasie II

Uczniowie klasy 2 w ubiegłym tygodniu omawiali lekturę pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Od skarpetek Justyny Bednarek można się bardzo wiele nauczyć, przede wszystkim tego, że w życiu warto walczyć o swoje marzenia, nawet jeśli po drodze zalicza się porażki. Książka była bardzo ciekawa dla dzieci, zainspirowała ich do kreatywnych i różnorodnych działań.

Uczniowie pracując w grupach wykonywali wiele zadań związanych z lekturą: rozwiązywali test ze znajomości lektury, rozwiązywali krzyżówkę (odgadując nazwy części garderoby i dowiadując się co to są jedwabniki), układali wywiad ze skarpetką, łączyli wyrazy o przeciwnym znaczeniu (dowiadując się, że te wyrazy to antonimy), wykonując test Prawda czy fałsz dowiedziały się, czym zajmuje się polityk, próbowali rozwiązywać konflikty tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Utrwalali także mnożenie w zakresie 50, poszukując przybrane dzieci szarej skarpetki.  Rysowały portrety skarpetek. Najwięcej radości sprawiło im jednak wykonanie „Lektury w pudełku” - metoda ta znana jako "story in a box" polega na tym, że uczniowie wykonują pudełka, które kryją w sobie przedmioty związane z treścią czytanej książki.

Losy skarpet pochłonęły dzieci bez reszty, więc po zakończeniu omawiania książki J. Bednarek wymyślili swoje historie jedenastej skarpetki. I tak w ich opowiadaniach skarpetka była m. in. kucharką, piosenkarką, ochroniarzem, piłkarzem, strażakiem, astronautką, malarzem, nauczycielką – dzieci urzekł przedmiot, którego uczyła skarpetka – SKARPETKOGRAFIA :-)

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji.

Małgorzata Kozłowska