Wyjazd do kina na film "Cudowny chłopak"

Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas?

Martyna Wojciechowska

Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie spełniamy obowiązek przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności…To również doskonałe momenty, kiedy z odrobiną fantazji i nieprzeciętnym entuzjazmem dostarczamy niezapomnianych wrażeń.

15 lutego 2024r. roku grupa 44 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami postanowiła wyruszyć do kina i może dla niektórych to tylko kino i pospolity wyjazd, aby skorzystać z okazji nieobecności w szkole. Tym razem dla nas wszystkich naprawdę było inaczej...

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z Cudownego chłopaka. Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią swojej młodości. (cytat kinomuza)

Jesteśmy przekonani,  że zaprezentowana historia filmowa była nie tylko znakomitą rozrywką, pigułką wiedzy historycznej, ale przede wszystkim momentem do ogromnych wzruszeń i niecodziennych okazji do przemyśleń: nad sobą i relacjami, jakie często mijają bez echa lub stają się niemymi świadkami czegoś, co nigdy nie powinno się zdarzyć.

Film Cudowny chłopak. Biały ptak po prostu porywa…To niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, heroizmie, miłości i niezłomnej walce o przetrwanie. Ponadto przesłanie dla wszystkich, którzy poszukują wartościowych kontekstów dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.

Zapamiętaliśmy wiele kultowych scen, obrazów… słów i zwrotów, które już z nami pozostaną, ze sobą zabraliśmy te najcenniejsze, wypowiedziane przez bohaterkę – Sarę Blum: „Wszyscy musimy używać naszego wewnętrznego światła, żeby powstrzymać niesprawiedliwość. Tylko wtedy możemy być pewni, że mroki przeszłości już nie powrócą i że ci, którzy oddali życie, by się im przeciwstawić, zrobili to dla jasnego jutra”.

Opiekunowie wycieczki do Koszalina: A. Fudała, I. Prus, E. Balonis, L. Perzanowski