Spotkanie z leśnikiem

Dnia 07 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja z panią leśnik Anną Grabarczyk z Nadleśnictwa Gryfice. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z klas I-III z pracą leśnika, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Pani leśnik opowiedziała o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówiła o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wspólnie przypomnieliśmy zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pani leśnik zainteresowała swoimi opowieściami wykorzystując obrazki, tablicę z ilustracjami i odgłosami zwierząt, karmniki, pokarm dla ptaków, materiały pomocnicze, kształtujące nawyki prawidłowej segregacji śmieci. Zaprezentowała również sposoby wzywania pomocy czy też kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR.
Na koniec spotkania dzieci otrzymały książki przyrodnicze, z kartami pracy, do wykorzystania w szkole lub w domu, karmniki dla szkoły i żywność dla ptaków. Dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.

Joanna Grabowska