Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1066447
  • Do końca roku: 245 dni
  • Do wakacji: 52 dni

Do szkoły – bez komórek i urządzeń technologicznych?

4 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Brojcach odbyło się spotkanie rodziców naszej szkoły z panią psycholog Anną Olszówką i panią pedagog Katarzyną Przybyłek.  W spotkaniu uczestniczyła dyrekcja szkoły oraz rada pedagogiczna. Kluczowym tematem zebrania była debata nad zagrożeniem, które wynika z używania telefonów i innych urządzeń technologicznych w szkole przez uczniów. Pani psycholog Anna Olszówka podzieliła się swoimi obserwacjami, których doświadczyła w czasie trwania zajęć i przerw, podejmując rozmowy z naszymi uczniami. Zjawisko telefonii jest wszechobecne, ale dzisiaj już wiadomo, że korzystanie ze smartfonów przez uczniów źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych osiągają gorsze wyniki w nauce, rozpraszają się, odczuwają nieustanny przymus ich używania, wręcz czują niepokój, kiedy telefonu nie ma w pobliżu. Niestety telefon zaczął zastępować inne formy komunikacji.  Zabiera też cenny czas, który może być poświęcony na inne czynności, tak ważne dla rozwoju dziecka - aktywność fizyczną albo interakcje z rówieśnikami.

Raport UNESCO traktuje telefony jako silne dystraktory, które rozpraszają uwagę uczniów. Przeciwnicy zakazu są z kolei zdania, że ban (z ang. zakaz - zablokowanie dostępu danego użytkownika do wysokopoziomowej usługi internetowej, na przykład komunikatora czy forum dyskusyjnego) zagraża bezpieczeństwu dzieci, ogranicza samodzielność uczniów oraz możliwość krytycznego spojrzenia na nowe technologie. (cyt. Co na to Polska, co na to świat? 20.11.2023)

Jak podaje New York Times, wraz z początkiem 2023 roku Floryda uchwaliła prawo wymagające od szkół publicznych całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych przez uczniów podczas zajęć. W październiku z kolei brytyjski rząd wydał nowe wytyczne zalecające zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach na terenie całego kraju. Inne europejskie kraje, które od kilku lat mówią telefonom w szkole gromkie „nie”, to Włochy, Francja, Portugalia i Grecja. Od 1 stycznia 2024 roku zakaz używania telefonów komórkowych, tabletów i smartwatchów będzie funkcjonował także w Holandii. Całkowity zakaz korzystania z telefonów przez uczniów poniżej 15. roku życia w szkole ma obowiązywać od września tego roku we Francji. Dotąd zakaz obejmował tam korzystanie ze smartfonów na lekcjach, teraz nie wolno ich będzie można mieć także na przerwach.

Po części wykładowej, wynikającej z doświadczenia i obserwacji pani Anny Olszówki, głos zabrała pani pedagog Katarzyna Przybyłek, która odczytała i omówiła projekt Regulaminu dotyczącego korzystania z telefonów komórkowych w Szkole Podstawowej w Brojcach. Po przedstawieniu projektu nastąpiła dyskusja, której celem było ustosunkowanie się rodziców w formie głosowania tajnego do pytania: CZY PO ZAPOZNANIU SIĘ Z TREŚCIĄ PROJEKTU REGULAMINU KORZYSTANIA Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH ORAZ INNYCH URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BROJCACH AKCEPTUJĄ PAŃSTWO WPROWADZENIE GO Z DNIEM 1 LUTEGO 2024 roku?

 W wyniku głosowania – przy jednym głosie sprzeciwu – RODZICE jednogłośnie  ZAAKCEPTOWALI PROJEKT REGULAMINU KORZYSTANIA Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH i wnieśli o wprowadzenie go z dniem 1 lutego 2024 roku. Przewodniczącą Komisji Skrutacyjnej była pani Wioleta Misikonis – Przewodnicząca Rady Rodziców, członek komisji: pan Adam Tyszer.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie w zarysie IV Standardów Ochrony Dzieci przez panią psycholog, które obowiązywać będą w szkołach lub innych instytucjach, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać małoletni. Placówki są zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy dotyczą m.in. wszystkich szkół zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Nowe regulacje zostały wprowadzone art. 7 pkt 6 ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw i wchodzą w życie 15 lutego 2024 r.

Na zakończenie debaty głos zabrała pani Dyrektor Janina Perzanowska, która podziękowała za merytoryczne poprowadzenie spotkania paniom: Annie Olszówce i Katarzynie Przybyłek, zwróciła się również do rodziców, akcentując i podsumowując wpływ zagrożenia z powodu  intensywnego korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.  Dalszy ciąg zebrania odbywał się w klasach z wychowawcami, gdzie rodzice mogli podsumować wyniki nauczania i zachowania swoich dzieci. Pozostali nauczyciele uczestniczyli w konsultacjach indywidualnych z udziałem zainteresowanych opiekunów prawnych.

 

                                                                                   Agnieszka Fudała