JASEŁKA "W DRODZE DO BETLEJEM"

W DRODZE DO BETLEJEM”

Dnia 22.12.2023 roku w Szkole Podstawowej w Brojcach zbudowano dzisiejszą nową większą wieżę Babel.  Kto pamięta tamtej pierwszej wieży los...?

„W drodze do Betlejem” to jasełka, które rozpoczęto się od zaprezentowania kilku scenek, w których widzowie mogli dostrzec współczesne, dość często, niestety, spotykane podejście do obchodów Świąt Bożego Narodzenia – zaaferowanie przygotowaniami, brak zainteresowania świętami, obojętność, skupienie wyłącznie na własnych potrzebach. Gdy bohaterowie relacjonowali swoje świąteczne zapracowanie, na scenie pojawiały się klocki, ukazujące grzechy: pychę, obżarstwo, chciwość, zazdrość, gniew, lenistwo, nieczystość, bogactwo, majątek, które popychają ludzi w niewłaściwym kierunku. By odnaleźć właściwy sens świątecznej atmosfery, naszym bohaterom, a tym samym i widzom, przypomniano wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat – narodziny Jezusa. Ten niezwykły, świąteczny czas powinien być wypełniony miłością, skromnością, dobrocią, pokorą, radością, cierpliwością, wiarą, ale czy na pewno tak jest? Czas, który przeżywamy przed świętami Bożego Narodzenia to czas pełen pośpiechu, gonitwy zakupów, zamieszania, hasłu, porządków. Czy to nasze zabieganie i nasz świat nie przypomina... biblijnej wieży Babel, która stała się inspiracją do tegorocznego świątecznego przedstawienia w naszej szkole? Brawo dla naszych aktorów! Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli fantastycznie wcielili się w przydzielone role, a piękne stroje i oprawa muzyczna wzbogaciły przedstawienie i wzmocniły przekazywane treści. Przedstawienie było próbą skłonienia do refleksji nad przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. Czy w natłoku codziennych spraw, zabiegania, materializmu znajdujemy czas, by przyjąć Miłość, która narodziła się w Betlejem? Czy nie troszczymy się bardziej o wizualną oprawę świąt zapominając o duchowym ich przeżywaniu? To właśnie te pytania miały nurtować widzów oglądających przedstawienie i skłonić ich do przemyśleń.

W ten świąteczny czas gościliśmy w naszej szkole: Zastępcę Wójta Gminy Brojce p. Bartosza Janeckiego, przedstawicieli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – p. Magdalenę Sikorską, przedstawicieli Rady Rodziców  oraz Rodziców uczniów. Po ciepłych słowach życzeń złożonych przez p. Bartosza Janeckiego, dyrektor szkoły p. Janinę Perzanowską i wicedyrektor p. Agnieszkę Fudałę przeszliśmy na dalszą część spotkania, która odbyła się w klasach przy  wigilijnym stole. O tradycyjne, smaczne wigilijne potrawy zadbali rodzice uczniów.

Program artystyczny przygotowała p. Justyna Wośko-Dziamska, oprawę muzyczną p. Małgorzata Kozłowska, a dekoracje p. Jolanta Dzięgielewska i p. Edyta Balonis.

Justyna Wośko-Dziamska