ŚWIĄTECZNA OPOWIEŚĆ

Choinka, kolędy, prezenty - to wyjątkowe symbole świąt Bożego Narodzenia. Grudzień to wyjątkowy okres w roku, to magiczna atmosfera i piękne dekoracje. Ale to przede wszystkim okazja by zrobić coś pięknego dla drugiego człowieka.

Podczas czwartej lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie klasy II odkryli czym jest „magia świąt Bożego Narodzenia”. Magia świąt to rodzinna atmosfera, która nam się udziela. To czas obdarowywania się prezentami. To piękne dekoracje świąteczne i wpadające w ucho świąteczne piosenki. Lecz przede wszystkim to czas dzielenia się z innymi i to czas rodzinnych spotkań. Często okres świąteczny to jedyna okazja w roku, by spotkać się z dalszą rodziną. To okazja, by więcej czasu spędzić z najbliższymi.

Dzieci poznały także kilka tradycji związanych ze świętami i przekonały się, że Boże Narodzenie to przede wszystkim drugi człowiek, szacunek do niego i pamięć o nim.

Dyskutowały na temat „Jak można pomagać innym?”. Stwierdziły, że można pomagać na wiele sposobów, np. pomagając rodzicom czy koleżankom i kolegom.

Pomaganie to czyn niezwykle szlachetny i ważny. Pomagając drugiemu człowiekowi poświęcamy swój czas, by uczynić życie drugiej osoby lepszym i łatwiejszym. To zrobienie czegoś, z czym ktoś sam sobie nie może poradzić. Pomaganie to także dzielenie się tym, co mamy.

Szczególnym przejawem pomagania jest wsparcie - obecność czy rozmowa. Są sytuacje, gdy druga osoba potrzebuje tylko obecności innego człowieka.

W tym magicznym przedświątecznym okresie miejmy oczy szeroko otwarte, aby zobaczyć kogoś, kto potrzebuje naszej pomocy, wspólnej zabawy, rozmowy czy też obecności.

To tak niewiele, a możemy sprawić drugiej osobie wiele radości. Możemy sprawić, że będzie mu łatwiej. Pomagając budujemy relację z drugim człowiekiem, która jest drogą do przyjaźni.

Małgorzata Kozłowska