3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami

„Co możesz dać drugiemu? Trochę ciepła? Szczery uśmiech? Odrobinę szacunku i zrozumienia? Możesz dostrzec w nim dobro i pragnienia, pokochać całym sercem, dać przyjaźń, czułość i szczęście. Możesz go po prostu KOCHAĆ”

W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, którym celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.

Uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami dołączyli się do obchodów tego dnia, jednocześnie realizując Projekt „Jak mówić o niepełnosprawności?” poprzez zapoznanie się z tematyką problemu niepełnosprawności. Grupa przedszkolna Muchomorki, Pszczółki i Biedronki, wykonała pomysłowy plakat, który zawierał najważniejsze hasła wspierające osoby borykające się z problemem niepełnosprawności. A na kolejnym plakacie zostały odbite kolorowe dłonie przez uczniów tych małych i tych dużych na znak zjednoczenia się z osobami niepełnosprawnymi.

Jolanta Dzięgielewska

Monika Śmiglicka