Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Alfabet Logopedyczny”

W roku szkolnym 2023/2024 przedszkolaki będą brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Alfabet Logopedyczny”, którego głównym celem jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej.

CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU

- podniesienie sprawności aparatu artykulacyjnego,

- usprawnianie aparatu oddechowego,

- poszerzanie słownictwa czynnego i biernego,

- ćwiczenie umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu,

- rozwijanie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu,

- podnoszenie sprawności w zakresie motoryki,

- doskonalenie percepcji i pamięci słuchowej, kształcenie wrażliwości słuchowej.

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach interpersonalnych. To dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów. Wczesne rozpoczęcie terapii logopedycznej jest ważne ponieważ wady mowy utrwalają się, powodując często poważne konsekwencje rozwojowe.

Monika Śmiglicka