Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1090108
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Brojcach

,,…To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy […] Niech więc nasze wspólne czytanie ,,Nad Niemnem’’, oprócz przyjemności, której z pewnością dostarczy, przyniesie także wiele pożytku. Jestem przekonany, że wszystko to uczyni z Narodowego Czytania 2023 kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury”.

                                                                                              Z wyrazami szacunku i sympatii

              Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

9 września 2023 roku PrezydentAndrzej Duda z Małżonką już po raz dwunasty w ramach akcji Narodowe Czytanie rozpoczęli czytanie utworu, który należy do kanonu naszej polskiej literatury. Lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem’’

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku nowele Bolesława Prusa. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

13 września 2023 roku w Szkole Podstawowej w Brojcach po raz kolejny włączyliśmy się do akcji, mając przede wszystkim ważny i doniosły cel, o którym pisał Prezydent w swoim liście do wszystkich Polaków: Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Uczniowie od IV do VIII klasy mogli sprawdzić swoje umiejętności czytelnicze i współtworzyć naszą wielką i ważną akcję, entuzjazmu wśród uczniów nie zabrakło, a bardzo dobre oceny stały się niemałą satysfakcją za odczytanie powieści.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej  nie jest lekturą w szkole podstawowej , ale sprawiła, że podczas czytania oddaliśmy się pewnym przemyśleniom i refleksjom, zgłębiliśmy ludzkie wady i ułomności bohaterów, poznaliśmy barwne opisynadniemeńskiej natury, aby na koniec odnieść satysfakcję, że  Nad Niemnem to powieść sprawnie łącząca dydaktyzm z walorami artystycznymi i z pewnością będzie cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń.

Na słowa uznania zasługują nasi lektorzy: pani Dyrektor Janina Perzanowska, pani Pedagog Patrycja Kanarek, Nina Dobrowolska, Martyna Matera, Alicja Jagielska, Maja Grudzińska, Oliwia Kujawa, Piotr Pohnke, Marta Grzesiczak, Joanna Piasecka, Aleksandra Chromy. Dziękujemy naszym prowadzącym: Zuzannie Sikorskiej i Adamowi Piszczowi – uczniom klasy VIII – na Was zawsze można liczyć.

Drodzy Uczniowie... Dziękujemy za wspólne czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej..W sposób przykładny i odpowiedzialny podróżowaliście szlakiem przygód, malowaliście słowem obrazy ojczystego krajobrazu, z odpowiednią barwą głosu podkreśliliście wrażliwość i umiejętność właściwego odbioru dzieła Elizy Orzeszkowej.

 Dziękujemy...        

                                                                      Agnieszka Fudała, Dorota Kossowska