NARKOTYKOM MÓWIMY NIE! UZALEŻNIENIOM STOP - teatr profilaktyczny

,,Czym tak naprawdę jest uzależnienie? Jest znakiem, sygnałem, symptomem nieszczęścia. To język, który mówi nam o trudnej sytuacji, którą trzeba zrozumieć."

Alice Miller, szwajcarska psycholog i filozof

Uzależnienie? To mnie nie dotyczy… z tym nie mam problemów… poradzę sobie bez was… to tylko chwilowe… tak robą teraz wszyscy… Słowa niejednokrotnie prorocze dla każdego rodzica , sygnał, symptom obok którego nie możemy przejść obojętnie.  Badania psychologów społecznych i socjologów alarmują  o coraz  poważniejszym zjawisku, jakim jest uzależnienie. Według nich zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, brak więzi z rodzicami oraz nie dość wyraziste lub nieakceptowane modele dorosłości to najczęstsze uwarunkowania uzależnień. Alkoholizm,  narkomania, Internet czy telefony komórkowe stają się często ucieczką od frustracji i trudnych emocji dzieci i młodzieży.

W tej sytuacji przede wszystkim dom rodzinny i szkoła powinni stosować efektywne metody profilaktyki, by zapobiegać uzależnieniom wśród młodzieży, ponieważ z tymi miejscami dzieci i młodzież mają stały kontakt.  Programy profilaktyczne spełniają swoje zadania, a ponadto według najnowszych obserwacji oddziałowują na poziom intelektualny, poziom doświadczenia,  poziom umiejętności , poziom postaw i wartości każdego młodego człowieka.

W naszej szkole nie zapominamy o ważnych zadaniach profilaktycznych, wynikających z polityki oświatowej państwa, programu wychowawczo -  profilaktycznego oraz planu pracy szkoły.

W dniu 7 czerwca 2023 roku po raz kolejny podjęliśmy tematykę uzależnienia pod hasłem: MARKOTYKOM MÓWIMY NIE! UZALEŻNIENIOM STOP! Klasa VII to główni bohaterowie ów przedsięwzięcia i z nieukrywaną radością i dumą mogę napisać, że egzamin zdali wzorowo. Wcielając się w role dziennikarzy, manifestujących, oskarżonych, rodziców, dzieci czy prokuratora dowiedli po raz kolejny, że każda forma teatralna jest dla nich wyzwaniem, ale tylko dzięki niezłomnej pracy, dorosłemu podejściu do każdej tematyki –nawet tej trudnej i wymagającej - potrafią realizować cele w sposób profesjonalny i nienaganny.

Słowa podziękowania skierowaliśmy do obecnej na apelu pani Małgorzaty Pszczoły – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Brojcach za aktywną współpracę ze szkołą i wsparcie finansowe przy każdym projekcie. Ponadto uczniowie podziękowali pani Dyrektor Janinie Perzanowskiej, która uczestnicząc w naszym wydarzeniu nie kryła słów uznania i zadowolenia.

Realizując zadania i cele, które wynikają z programów dydaktyczno – wychowawczych  powinniśmy pamiętać, że to doskonałe ćwiczenia na naszą asertywność. Drodzy uczniowie! Kształtując własne priorytety, wzmacniamy poczucie własnej wartości,  potrafimy bez trudu wyszukać własne sposoby na właściwe życie – wolne od uzależnień.

Agnieszka Fudała