Szkoła Podstawowa w Brojcach

Szkoła Podstawowa w Brojcach

72-304 Brojce ul. Długa 19

 

tel. 91 386 11 16

 

email: sp.brojce@brojce.net.pl

 

ePUAP: /SPBrojce/SkrytkaESP

 

https://www.facebook.com/SU-Brojce-106630704405580

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1095721
  • Do końca roku: 224 dni
  • Do wakacji: 31 dni

Apel - Święto Konstytucji 3 Maja

,,Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

Słowa posła na Sejm Wielki Jana N. Zboińskiego

 wygłoszone po uchwaleniu Ustawy Rządowej 3 Maja 1791 roku.

 

3 Maja - cóż to za data? Dla wielu młodych ludzi to jedna z mało znaczących do tej pory uroczystości. Świat promuje oblicza cywilizacji i wszystko płynie z postępem. Rozpoczynając swój artykuł do naszej szkolnej gazetki, poddałam się na chwilę pewnej refleksji - Dlaczego młodzi ludzie żyjąc w zawrotnym tempie, negują tak wiele wartości? Odrzucają wszelkie formy czczenia przeszłości lub na co dzień wysuwają na plan pierwszy swoje życie teraźniejsze?

Dlatego dzisiaj w dzień obchodów

Święta Konstytucji 3 Maja

 musimy choć na chwilę zatrzymać się,

by rozważyć najważniejsze hasła z historii Polski.

Brzmią donośnie, a zarazem dla wszystkich Polaków

                                                                                                                      dumnie i pokornie: Bóg, Honor, Ojczyzna.


 Dla uczniów naszej szkoły w dniu 28 kwietnia 2023 roku zabrzmiały świątecznie, z zarazem poważnie. Aby zrozumieć dlaczego rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości klasa VII wybrała się przy udziale publiczności szkolnej na wędrówkę historyczną przez wieki.

Przypomnieli nam wszystkim, że 3 Maja 1791 r. to dzień wolności dla Polaków. Obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w 1793 r. dokonała drugiego rozbioru Polski. Miała jednak olbrzymie znaczenie. Wywołała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.
Pisano:

,,Przy wszystkich swych wadach konstytucja ta widnieje na tle rosyjsko-prusko-austriackiej barbarii, jako jedyne dzieło wolnościowe, które kiedykolwiek Europa Wschodnia samodzielnie stworzyła".

Nie zabrakło akcentu muzycznego i wokalnego. Przepięknie ubrane w stylu tańców ludowych Promyczki zaprezentowały tańce: Kujawiaka, Klepanego i Trojaka. Tradycyjne tańce ludowe w przeszłości odgrywały znaczącą rolę w życiu społeczności wiejskiej, a nasze Promyczki choć na chwilkę przeniosły publiczność w świat życia towarzyskiego naszych przodków.

Uroczystą akademię zakończyły: Pani Dyrektor Janina Perzanowska i Pani Joanna Zarzycka, które jak zawsze potrafią dostrzec najważniejsze piękno i przesłanie, które popłynęło z ust naszych recytatorów, śpiewaków i tancerzy. Dziękujemy…  

W imieniu organizatorów składam najserdeczniejsze podziękowania Pani Halinie Goszczyńskiej, Pani Dorocie Kossowskiej – za zaangażowanie i realizację dzisiejszego święta. Pani Aldonie Olek – Klusce i Pani Edycie Balonis – za serce i wsparcie, które tak bardzo jest potrzebne, kiedy najbardziej tego oczekujemy ... Moje podziękowania kieruję również do Pani Ewy Wołczak, która jak zawsze jest gotowa poświęcić swój wolny czas i służyć pomocą.

A na koniec… Kieruję podziękowania do mojej klasy VII- jako wychowawca jestem z Was bardzo dumna, ale przede wszystkim dostrzegam niepomierny wysiłek całego zespołu uczniowskiego …bez wyjątku… To był dla mnie ogromny zaszczyt.

                                                            Agnieszka Fudała