PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się dla nich niesamowita, czytelnicza przygoda.

W tym roku szkolnym na uroczystym pasowaniu obie klasy pierwsze wraz ze swoimi wychowawczyniami , paniami Patrycją Kanarek i Małgorzatą Kozłowską, gościły w bibliotece 3 marca. Na ten dzień czekały z utęsknieniem. Na uroczystość przybyła wicedyrektor szkoły pani Joanna Zarzycka.

W pierwszej części uroczystości pierwszoklasistów przywitała księżniczka Maja i jej pomocnicy – krasnoludki. W ich role wcieliły się uczennice z klasy IV: Maja, Alicja, Maja i Melania. Uczniowie dowiedzieli się, że zanim zostaną czytelnikami muszą przejść wiele prób, które udowodnią, że są godni tego miana. Pierwszym  zadaniem, z którym się zmierzyli było połączenie w pary baśniowych atrybutów. Wspaniale sobie z tym zadaniem poradzili. Kolejną próbą było samodzielne przeczytanie bajkowych zagadek i odpowiedź na nie. Tutaj pomoc krasnoludków przy odczytywaniu zagadek troszkę się przydała J Ostatnim poleceniem było ułożenie tytułów bajek z rozsypanek.

Klasy I przygotowały na uroczystość pasowania niespodzianki – I a  - wiersze, I b  - „Piosenkę o czytaniu książek”.

Po pomyślnym zaliczeniu wszystkich prób i niespodziankach nastąpił moment ślubowania. Dzieci z przejęciem powtarzały za panią Iwoną Prus, bibliotekarką szkolną, słowa przyrzeczenia. Po złożeniu przyrzeczenia pani wicedyrektor Joanna Zarzycka w towarzystwie pani bibliotekarki pasowała wielkim słownikiem wszystkie dzieci na czytelników.

Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia dzieci otrzymały piękne dyplomy pasowania na czytelnika. Każdy pierwszoklasista otrzymał także pakiet książeczek: „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Książki te otrzymaliśmy w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Nie zabrakło też zakładek podarowanych przez starsze koleżanki. Po wspólnym zdjęciu nastąpiło wypożyczenie pierwszej książeczki. Z wyborem dzieci nie miały problemu.

Pierwszoklasiści – już czytelnicy – opuszczali bibliotekę zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać!

Małgorzata Kozłowska