Spotkanie z dietetykiem w naszej szkole

19 grudnia 2022 roku  gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk dr Maję Czerwińską-Rogowska. W zajęciach z dietetykiem wzięli udział uczniowie z klas I–III, IV-VIII oraz oddział przedszkolne. Celem spotkań było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia, dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym oraz zapobieganie uzależnieniom od słodyczy i niezdrowych napojów. Formą zajęć był  interesujący wykład połączony z dyskusją na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz że waga nie zależy jedynie od tego, co spożywamy. Oprócz diety stanowią o niej również inne czynniki, takie jak płeć, geny, kondycja fizyczna oraz stan zdrowia, o który trzeba bardzo dbać.

Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie, aby dostarczało niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Pani dietetyk wskazała również najczęściej popełnianie błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej znanych lub mniej znanych diet, wskazując na skutki uboczne.

Zaburzenia odżywiania to poważny problem społeczny. Gdy kolejna dieta zawodzi, a zdrowie i samopoczucie się pogarszają, pora spytać o przyczynę. Pamiętajmy, że  nadwaga lub niedowaga mogą świadczyć o chorobie.

Po wysłuchaniu interesującego wykłady wszyscy uczniowie otrzymali dietetyczne batoniki. Spotkanie z dietetykiem oraz batoniki zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy.

Jeśli wprowadzicie  w swoje  życie 10 zasad,  będziecie  czuć się dobrze i zdrowo,

a uśmiech z Waszych twarzy na pewno nie zniknie”

1. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie.

2. Warzywa to nie wróg.

3.Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – nie objadaj się słodyczami.

4. Unikaj wszelkich używek, które mogą doprowadzić do uzależnienia.

5. Dbaj,  aby to, co przygotujesz było nie tylko smaczne, ale i miłe dla oka. Podobno jemy też oczami.

6.Produkty typu fast food zastąp zdrowszymi, samodzielnie przygotowanymi  posiłkami.

7.Używaj ziół, a ogranicz sól.

8.Pij dużo płynów, najlepiej wodę niegazowaną.

9.Uprawiaj sport kilka razy w tygodniu.

10.Wiedz, co jesz – czytaj etykiety na opakowaniach.

Zachęcam wszystkich uczniów do wprowadzenia tych zasad do swojego życia.

Powodzenia!

Joanna Zarzycka