Życzenia Bożenarodzeniowe z Ngaoundaye

Ngaoundaye 20.12.2022

Życzenia Bożonarodzeniowe dla naszych dobroczyńców i przyjaciół naszej misji w Ngaoundaye

„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami krainy mroków rozbłysło światło. Albowiem Dziecię się nam narodziło, Syn został nam dany.” Iz 9,1

Trwając jeszcze w oczekiwaniu adwentowym na Tego, który rodzi się dla nas – Jezusa, nasze światło, przesyłamy wam życzenia pokoju i radości ze spotkania z Emmanuelem. Niech On rozjaśni, pokrzepi i umocni was w podążaniu za Nim każdego dnia.

My w tym czasie oczekujemy świąt, ale w innych niż wy temperaturach, bo termometry u nas wskazują nawet 38 stopni a pora sucha bez kropli deszczu z nieba daje nam inną scenerię niż u was    w Polsce. Jednak z takim samym pragnieniem czekamy na Boże Dziecię, które tak bardzo pragnie przyjść do naszych serc.

W tym tygodniu w naszej szkole będziemy przeżywać rekolekcje adwentowe dla wszystkich uczniów i nauczycieli. W tym roku w naszej szkole podstawowej mamy 570 uczniów, a w szkole krawieckiej jest 22 dziewcząt. Nasi uczniowie pochodzą zarówno z Ngaoundaye , jak i okolicznych wiosek. Dla wielu oznacza to, że aby dotrzeć do szkoły na czas, muszą wyjść półtora godziny wcześniej z domu, aby pokonać niełatwą drogę do szkoły.

Choć wiąże się to z dużym wysiłkiem dla nich to dzieci przychodzą chętnie. Są wdzięczne, że mogą chodzić do szkoły i  brać udział z zajęciach szkolnych, wyrównawczych, w ogrodzie szkolnym, kursie robótek ręcznych, czy w bibliotece szkolnej.

W tym roku ponadto kontynuujemy dożywanie dzieci w naszej szkole, co oznacza, że trzy razy w tygodniu wszystkie dzieci otrzymują posiłek po zakończeniu zajęć.

Dziewczęta w naszej trzyletniej szkole krawieckiej również mają: dożywianie, kursy francuskiego i matematyki, kroju i szycia, co da im dobre przygotowanie do zawodu krawcowej i po zdaniu egzaminu będą mogły otrzymać maszynę do szycia.

To zapewni im źródło utrzymania dla siebie i swojej rodziny.

Te rzeczy tak podstawowe i oczywiste dla nas w Polsce, mają tutaj w Republice Środkowoafrykańskiej ogromne znaczenie. Dostęp do nauki, gdzie większość ludności jest analfabetami, pozostaje wciąż luksusem, na który nieliczni  tylko mogą sobie pozwolić. Wiele wiosek w naszym kraju jest nadal opuszczonych z obawy przed rebeliantami napadającymi i okradającymi ludność.

Jednak te wszystkie cienie i mroki, trudy życia z dnia na dzień, rozjaśnia nam Jezus, to On rodzi się dla nas, obdarza siłami, daje wiarę, nadzieję i siły na każdy dzień. Jesteśmy wdzięczni również wam za cale dobro, którego od was doświadczamy, pomoc okazywaną dzieciom i naszej szkole. Codziennie w modlitwie pamiętamy o Was, a także w mszach świętych w waszych intencjach.

Niech Pan Bóg wam błogosławi: Nzapa bata ala kwe!

s. Anna wraz ze wspólnotą sióstr, nauczycieli i uczniów z Ngaoundaye