Pracownia 3D w Szkole Podstawowej w Brojcach

W dniu 13.12.2022 roku została w naszej szkole oficjalnie otwarta Pracowania 3D. W uroczystości uczestniczył Pan Michał Zinowik Wójt Gminy Brojce, Pani Janina Perzanowska dyrektor szkoły oraz opiekunowie pracowni Pani Joanna Grabowska i Pan Piotr Lenkiewicz. W czasie zajęć dzieci przygotowywały ozdoby choinkowe z wykorzystaniem długopisów 3D oraz zaprezentowano drukowanie sowy.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Udział w programie pozwala stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa w Brojcach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60.000 zł – bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Wśród pozyskanych (określonych w katalogu Laboratoriów Przyszłości) pomocy Szkoła otrzymała sprzęt, który będzie wykorzystywany na lekcjach oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych. Została utworzona pracownia 3D, na wyposażeniu której są długopisy 3D i drukarka 3D z zestawem filamentów, mikrofony, aparat fotograficzny,  mikrokontroler, laptop, stacja lutownicza, klocki konstrukcyjne Knex oraz stoły warsztatowe i meble. Utworzono także klasopracownię z pełnym wyposażeniem mebli.

Udział zajęciach w ramach projektu pozwala na kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk matematycznych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia, pozwala uczniom zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne oraz rozwijać zainteresowania nie tylko na lekcjach, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań. W naszej szkole jest wykorzystywany w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej, matematyki, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć teatralnych, matematycznych, integracji sensorycznej, terapii ręki.

Na zakupionej drukarce 3D uczniowie podczas zajęć drukują różne elementy, które uprzednio modelują w odpowiedniej aplikacji. Podczas lekcji korzystają także z zestawów klocków, dzięki uczniowie uczą się krytycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów. Aparat fotograficzny wraz  akcesoriami wykorzystywany jest do nagrywania filmów i zdjęć z  różnych uroczystości i imprez szkolnych.

Uczniowie z przyjemnością i  zaangażowaniem korzystają z zakupionego sprzętu i chętnie odkrywają tajniki urządzeń.

Koordynator Projektu Joanna Grabowska