Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Brojcach z sędzią p. Ireną Sachajską-Krzyśka

Dnia 21.11.2022 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, w naszej szkole gościła sędzia orzekający w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich W Gryficach – SSR Irena Sachajska-Krzyśka.

Spotkanie poświęcone było konwencji praw dziecka, funkcjonowaniu dziecka w szkole i dziecka w rodzinie oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Sędzia uświadamiała, uczniów, gdzie istnieje granica między żartem, a wykroczeniem, między głupstwem a przestępstwem, jak odróżnić co jest dobre, a co złe.

Pani Sędzia zaprezentowała młodzieży zasady związane z prowadzeniem postępowania przed sądem rodzinnym w sprawach o czyny karalne nieletnich. Omówiła również, jakie zachowania świadczą o demoralizacji, a które skutkują wszczęciem postępowania sądowego i jakie środki wobec nieletnich może w konsekwencji zastosować Sąd. Szczególną uwagę poświęcono zagrożeniem związanym z korzystaniem przez nieletnich z Internetu.  Pani sędzia starała się uwrażliwić młodych ludzi na konieczność reagowania na krzywdę innych. W związku z poruszanymi zagadnieniami, klasy VIII otrzymały zaproszenie do Sądu Rejonowego w Gryficach.

Spotkanie z sędzią Panią Ireną Krzyśką, było, bardzo ciekawą i interesującą lekcją, która  z pewnością skłoni do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze oraz jednocześnie uwrażliwi na problemy najbliższego otoczenia.

Joanna Zarzycka

Jolanta Dzięgielewska