Klasa I b i akcja edukacyjna „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”

„Dzieci uczą rodziców” to realizowana od 2019 roku ogólnopolska akcja edukacyjna, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych. Głównym celem akcji jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi.

W ramach akcji każdego miesiąca są prowadzone tematyczne lekcje. Zakres tematyczny lekcji realizowanych w ramach projektu jest niezwykle szeroki: bezpieczeństwo (w różnych wymiarach), ekologia, przyroda i świat zwierząt, kosmos i astronomia, historia, geografia, kultura i tradycja, sport i zdrowie.

W roku szkolnym 2022/2023 jest realizowana czwarta edycja akcji “Dzieci uczą rodziców”.

W tym roku do akcji przystąpiła klasa I b. Zrealizowała już dwie lekcje: „Bezpieczeństwo” i „Leśne opowieści”. Każde zajęcia rozpoczynają się sprawdzeniem wiedzy dzieci na dany temat, zaciekawieniem ich tematem. Częścią główną zajęć jest prezentacja multimedialna, następną są zadania, które dzieci wykonują w trakcie zajęć, a efekty swojej pracy zabierają do domu i pokazują rodzicom - na kartach pracy jest komunikat adresowany do rodzica, który zachęca do przeznaczenia czasu na wspólną naukę (np. do wykonania jakiegoś zadania, czy obejrzenia jakiegoś filmu).

Podczas pierwszej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" dzieci zdobyły i utrwaliły zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poznały zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, najważniejsze numery alarmowe i znaki drogowe. Zapoznały się również z 5 zasadami bezpiecznego ucznia i istotą noszenia odblasków.

Podczas drugiej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" dzieci dowiedziały się, jak jest zbudowany las (poznały jego warstwy), poszerzyły wiedzę o mieszkańcach lasu, poznały kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyły wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno.

Kolejne wyzwanie przed nami już pod koniec listopada.

Przedstawiamy zdjęcia z realizacji zadań.

Małgorzata Kozłowska