Święto Niepodległości

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”

Józef Piłsudski

Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto 11 Listopada skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.

W 1918 roku wszystkich obywateli opanował ogromny entuzjazm, szczęście, niewypowiedziane wzruszenie. Po raz pierwszy od 123 lat nasi Rodacy mogli poczuć smak wolności i swobody decydowania o losach własnego kraju.

Dla upamiętnienia 104 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klas ósmych, klasy trzeciej oraz czwartej, a także nasi najmłodsi wychowankowie z oddziału przedszkolnego „Biedronki” przygotowali uroczysty apel, podczas którego nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz faktów historycznych. Wszystko po to, aby zaszczepić w młode serca umiłowanie do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej Ojczyzny trudną drogę do odzyskania wolności …

W apelu wzięli także udział zaproszeni goście, między innymi p. Michał Zinowik Wójt Gminy Brojce, p. Małgorzata Pszczoła kierownik OPS oraz przedstawiciele Rady Rodziców p. Katarzyna Sikorska oraz p. Wioleta Mysikonis. Po powitaniu wszystkich zebranych p. wicedyrektor Joanna Zarzycka przekazała głos Wójtowi Gminy. W swojej przemowie p. Zinowik odniósł się do hymnu narodowego, który w swoich zwrotkach opisuje historię dążeń Polaków do niepodległości.

Podczas apelu nie zabrakło wspólnie odśpiewanych pieśni patriotycznych oraz momentów wzruszeń. Dziękujemy wszystkich którzy przyczynili się zorganizowania uroczystego apelu.

Dziękujemy uczniom klas ósmych, czwartej, trzeciej oraz naszym najmłodszym z grupy pięciolatków p. Ewy Wołczak.

Składamy podziękowania także p. Patrycji Kanarek za uroczysty wystrój naszej akademii oraz dla p. Piotra Lenkiewicza za przygotowanie technicznej oprawy apelu. Uczniów przygotowali p.Leszek Perzanowski i p.Bogusława Wiśniewska, a o oprawę muzyczną zadbała p. Maria Suda.

Leszek Perzanowski