O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę od najmłodszych lat nie trzeba nikogo przekonywać. W naszej szkole staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje. Co roku bierzemy udział w akcji Przerwa na czytanie. Tym razem była to już III MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego i pomysłowego wydarzenia czytelniczego. Tegoroczną akcję zorganizowały panie: Justyna Wośko – Dziamska, Edyta Balonis i Małgorzata Kozłowska. W czwartek 20 października podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Udział w akcji wzięło 236 czytelników: przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.

W tym roku akcja czytania miała bogatą oprawę. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – III przebrali się za postaci bajkowe. Wykonywali prace plastyczne do swoich ulubionych książek. Uczniowie klas starszych przyszli w tym dniu z opaskami na głowę z symbolami ulubionej książki. Na zajęciach w grupach wykonywali komiksy do wybranych książek.

Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wszystkim uczestnikom, nauczycielom  zaangażowanym w organizację i przebieg akcji składamy serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu.

Wkrótce fotorelacja przedstawiająca wykonane pace plastyczne.

Małgorzata Kozłowska