Akcja Masowego Czytania 10.06.2016 r.

10 czerwca w naszej szkole zakończył się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom akcją masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam” zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną i bibliotekę szkolną. Według badań 63% Polaków w ogóle nie czyta książek. Akcja masowego czytania ma na celu promocję czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

10 czerwca uczniowie w całej Polsce zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali. Tak było i w naszej szkole. Zebraliśmy się na szkolnym holu i zaczęliśmy głośno czytać, każdy swoją książkę. Pokazaliśmy, jaką moc ma głośne czytanie. Następnie każda klasa układała piramidę z książek, które czytała. Po apelu uczniowie klas 0 a i 0 b, harcerze oraz sześcioosobowe delegacje uczniów z klas I – VI wyszły w asyście nauczycieli, opiekunów i członków OSP Brojce na wielką akcję czytania. Odwiedziły kolejno: ZEAS, punkt apteczny „Malwa”, Gminną Bibliotekę Publiczną, plebanię, ośrodek zdrowia, policję, remizę strażacką. Swoją wędrówkę dzieci skończyły w Urzędzie Gminy, gdzie wysłuchały fragmentu Konstytucji RP, czytanego przez wójta Gminy Brojce pana Stanisława Gnosowskiego oraz skarbnika Gminy panią Jadwigę Spławską. Na poszczególnych przystankach słuchały fragmentów książek wybranych przez pracowników instytucji, dowiadywały się, co dorośli lubią czytać, w czym czytanie pomaga. Przed parafią wysłuchały fragmentu Biblii czytanej przez księdza Mariusza Sokołowskiego. Otrzymały od księdza obrazki i słodycze. W Urzędzie Gminy otrzymały fragmenty Konstytucji, wykazały się wiedzą na temat naszych symboli narodowych. Zaśpiewały hymn Polski. Pełni wrażeń, ze słodkimi upominkami od wójta, wróciły autokarem do szkoły. W każdym odwiedzanym miejscu zostawiały ulotki, broszury i zakładki Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, informujące o założeniach Fundacji, korzyściach płynących z czytania oraz z wykazem wartościowych książek.

Uczniowie dziękują Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej panu Łukaszowi Goszczyńskiemu oraz bibliotekarce szkolnej, pani Iwonie Prus za zorganizowanie wspaniałej akcji czytania. Mamy nadzieję, że zaowocuje ona nowymi czytelnikami Gminnej Biblioteki.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z dzisiejszej akcji.

Małgorzata Kozłowska