„Przygody Tomka Sawyera”

Uczniowie klas III – IV  02.06.2016 roku uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w Gryficach w Domu Kultury na spektaklu pt: „Przygody Tomka Sawyera”.  Spektakl zaprezentowali  aktorzy z teatru edukacyjnego  Artenes z Wrocławia. Spektakle teatralne  są dyscypliną sztuki przygotowującą widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudzają pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Spektakle teatralne  zachęcają do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Przeróżne perypetie Tomka Sawyera, urwisa w szerokich, nieco poprzecieranych spodniach, od lat fascynują wszystkich miłośników prawdziwych przygód. Niektóre z nich wywołują uśmiech, inne zadumę, ale żadna nie jest nudna, tchnąca nijakością. Trafność opisu przeżyć i emocji Tomka oraz jego przyjaciół: Hucka Finna i Becky Thatcher, pokazuje, jak dobrze Mark Twain czuł i rozumiał (pamiętał) sposób przeżywania świata przez dorastające dzieci. Ktoś kiedyś powiedział, że nawet gdyby „Przygody Tomka Sawyera” były jego jedynym dziełem, i tak „zapisałby się złotymi głoskami w historii literatury”.

Justyna Wośko –Kawka