Akademia Pana Kleksa – Kurs Zastępowych

Weekend 13 – 15 maja 2016 w brojckiej szkole był wspaniały. Odbył się pierwszy weeked kursu zastępowych Brązowy Gryf II „Akademia Pana Kleksa”. Kolejny weekend zaplanowany jest w dniach 10-12 czewrwiec w Górzycy.

Dla uczestników kursu przygotowano wspaniałe, profesjonalne warsztaty z zasad udzielania pierwzej pomocy zorganizowane przez Harcerski Klubu Ratowniczy „Gryfice” . Nabyte umiejętności i wiadomości bardzo przydadzą się przyszłym zastępowym (oraz miejmy nadzieję przyszłym ratownikom). Nie mogło zabraknąć także… SYMULACJI! Uczestnicy symulacji musieli zmierzyć się z takimi urazami jak złamania, poparzenia czy z pobiciem. Przeprowadzono także wiele zajęć dotyczących jak być dobrym zastępowym tj. zapoznanie z częścią harcerskiego życia, musztra, czym jest zastęp, formy pracy, stopnie i sprawności, planowanie zbiórek, historia harcerstwa…

Cały biwak dla brojceckich harcerzy z 5 DH „ Żółto – zielonych”  opierał się na zapoznaniu się z historią bardzo ważnego wydarzenia jakim był chrzest Polski, ale także poznania kodeksu rycerskiego, który okazał się bardzo podobny do prawa harcerskiego, harcerze mieli także możliwość zapoznania sie postacią Mieszka I. Dodatkowo dh Marta wraz z Mieszkiem przytoczyli kilka faktów z historii harcerstwa. Druhowie uczyli się szyfrów, nadawać alfabetem morsea, tańczyć Belgijki, śpiewali piosenki harcerskie, było dużo zabaw. Po sprostaniu przez harcerzy wszystkim zadaniom zostali oni pasowani przez Mieszka I na rycerzy.