"Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego” - Narodowe Święto Trzeciego Maja

Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

Jan Nepomucen Zboiński

Zacznijmy od kart historii…3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Po uchwaleniu nowego prawa Jan Nepomucen Zboiński zawołał: „Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego! ”.

3 maja 1791 – cóż to za dzień, za data, wydarzenie?  Chociaż jesteśmy młodym pokoleniem i żyjemy w nietypowym i zawrotnym tempie, nie chcemy dopuścić do negowania najważniejszych wartości. Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie potrafi budować własnej przyszłości.

Dzisiaj wołamy głośno: Zatrzymajmy się na chwilę, pomyślmy o naszej tożsamości, kulturze, przynależności. Jesteśmy przyszłością naszego narodu, a każdy Polak powinien znać historię swojego kraju.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brojcach w dniu 26 kwietnia 2024 roku zaprezentowali w przystępny sposób swoim młodszym koleżankom i  kolegom, co działo się 3 maja 1791 roku.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klasy VIII pod kierunkiem wychowawczyni pani Agnieszki Fudały i nauczycielki muzyki pani Aldony Olek- Kluski.  Nad oprawą plastyczną czuwała pani Dorota Kossowska.

Na zakończenie uroczystej akademii uczniowie klasy ósmej zwrócili się do zgromadzonych uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i administracji, aby w dzisiejszych czasach szczególnie – nie od święta – pamiętali o swojej historii: zawiłej, tragicznej i doniosłej.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim naszym uczniom, którzy spisali się na medal – wzorowa i patriotyczna postawa podczas uroczystego apelu tylko potwierdza, że potraficie godnie promować wizerunek naszej szkoły – jesteśmy z Was bardzo dumni.

Agnieszka Fudała